Ziraat Bankası 10 Bin TL Temel İhtiyaç Kredisi Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

6 ay ertelemeli 5 bin TL, 7.500 TL ve 10 bin TL olarak sunulan temel ihtiyaç kredisi başvurularını tamamlayan vatandaşlar şimdi sonuçları beklemeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da konuyla ilgili bir açıklamada bulunmuştu.

Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Başvurusu Geri Ödeme Planı

Bankanın mobil şubesi üzerinden başvuru yapılarak talep edilen ihtiyaç kredisinde toplam vade 36 ay olarak belirleniyor. İlk 6 ay geri ödeme yapılmamakla beraber vatandaşlar 10 bin TL için her ay 376 TL ödeme yapacak. 5000 TL için aylık taksit tutarı 188 TL iken, 7.500 TL için de her ay 282 TL taksit ödenecek.
Bu rakamlara göre temel ihtiyaç kredisinin yüzde 0.49 faiz oranıyla sunulduğu unutulmamalı. Söz konusu krediden dar ve orta gelir grubu aileler yararlanırken aynı zamanda 4 milyona yakın kişinin de krediye başvurduğu açıklandı.

Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Temel ihtiyaç kredisi başvuru sonuçlarının birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor. Çünkü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamada önümüzdeki günlerde sonuçların açıklanacağını ve vatandaşların hesaplarına kredilerin yatırılacağını aktarmıştı.

KGF destekli olan bu krediye aylık hane halkı geliri 5 bin TL’den düşük olan vatandaşlar başvurabiliyor.
4 milyondan fazla kişinin başvurduğu belirtilen bu kredi ile koronavirüsün ekonomik etkilerinin azaltılması planlanıyor. Gerek 6 ay ertelemeli olması gerekse düşük faiz oranlarıyla sunulması nedeniyle yoğun ilgi gören temel ihtiyaç kredisi Halkbank ve Vakıfbank tarafından da sunuluyor.