Yıldırım’dan Ekonomiye Destek Vurgusu!

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, ülke ekonomisini hep birlike düzelteceklerine ve bunun için gerekli kurumlardan destekler beklediğini belirten açıklamalarda bulundu.

GTO Başkanı Yıldırım “Ekonomiyi hep birlikte düzlüğe çıkaracağız. Bunun için ekonomi yönetiminden vergi ve SGK yükümlülüklerimiz için de yeni normaller belirlenmesini istiyoruz” şeklinde ifadelerde bulundu. Ülke ekonomisinin, Covid-19 virüsü salgını sebebiyle yaşanan pandemi sürecinin getirdiği yıpranmalardan hızlı bir biçimde çıkabilmesi adına yapılan desteklerin sene sonuna kadar devam ettirilmesinin herkes tarınfan önem arz ettiğini belirten GTO Başkanı Yıldırım, “Mükelleflerin vergi ve SGK borçları yapılandırılmalı ve vergi oranları yeniden gözden geçirilmeli. Kısa çalışma ödeneği de yıl sonuna kadar uzatılmalı. Ekonomiyi hep birlikte düzlüğe çıkarabilmemiz için devlete karşı olan yükümlülüklerimizde de yeni normaller belirlenmeli” ifadelerinde bulundu.
GTO Başkanı Tuncay Yıldırım yapmış olduğu yazılı açıklamada, ekonomik olarak toparlanma için vergi ötelemeleri, vergi yapılandırmaları ve vergi oranları noktasında reel sektörün sene sonuna kadar destek beklentisi olduğunuvurgulayarak, “Piyasada likiditeyi artırmak için tüketimin artması lazım. İşletmeler kâr etmeli ki vergi yükümlüklerini yerine getirebilsin, istihdam oluşturabilsin. Kazan kazan mantığı ile verilecek destekler neticesinde hem devlet, hem işveren hem de çalışan kazanarak ekonomik döngü devamlılığı sağlanmalı. Daha önce de dile getirdiğimiz ve karar vericilere isteğimizi ilettiğimiz gibi, hali hazırda var olan vergi ve SGK borçlarının da yapılandırılması bu noktada atılacak önemli bir adımdır. Ekim ayında pandemi süreci ile ötelenen vergi ödemeleri ve kredi geri ödemeleri var. Ama işletmeler henüz bu ödemeleri yapabilecek kazancı elde edecek durumda değil. Kontrollü sosyal hayat kuralları çerçevesinde faaliyetlerine başlayan berber, kuaför, restoran gibi hizmet sektöründekiler yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. Turizm sektörü yine öyle Deniz turizminde bir hareketlenme olabilir ama bizim gibi kültür turizm merkezlerinin hakim olduğu sektörlerde sonbahara kadar kadar beklemiyoruz. Diğer sektörler de henüz tam kapasiteye ulaşmış değil. İhracatçılarımızın siparişlerinde hareketlenme tam olarak olmadı. Tedarik zincirleri düzelmedi. Diğer taraftan Kısa Çalışma Ödeneği desteği de, işletmelerin düşük kapasite ile çalışmak zorunda oldukları göz önünde tutularak, istihdamda da büyük kayıplar yaşamamak adına sene sonuna kadar uzatılmalı. Netice itibariyle reel sektörün sene sonuna kadar yaşanan pandemi süresi kayıpları için desteklenmesi gerek” şeklinde ifadelerde bulundu.

Kaynak: İHA