Yarın Marketler Açık Olacak mı? 1 Mayıs Sokağa Çıkma Yasağında Market Çalışma Saatleri Açıklandı mı?

1 Mayıs’ta marketler açık olacak mı? Bu soru bugünün en çok merak edilen konuları arasında. Bu gece 00:00 itibariyle 30 büyük şehir ve Zonguldak’ta uygulanacak sokağa çıkma yasağıyla beraber vatandaşlar şimdi marketlerin çalışma saatlerini araştırmaya başladı. Yasaklı günlerde marketler belirli saatlerde çalışırken A101 ve BİM için de son dakika bir genelde yayımlandı.

Yarın Marketler Açık mı?

30 Nisan 2020 24:00 ile 3 Mayıs 2020 saat 24:00 arasında 30 büyük şehir ile Zonguldak’ta uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle marketlerin çalışma saatleri güncellendi. Buna göre bakkal, manav ve marketler normal şartlarda sabah 8’de açılıp ve akşam saat 11’e kadar hizmet veriyordu. Fakat sokağa çıkma yasağı uygulanacağı için yarın yani 1 Mayıs 2020 tarihinde bakkal, market ve manavlar sabah 9 ile öğlen 2 arasında açık olacak.

09:00 ile 14:00 arasında vatandaşlar marketlerden alışveriş yapabilecek. Ancak yasak kapsamında olan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar da bu saatler aralığında dışarı çıkamayacak.

Alınan yeni karar kapsamında 2 Mayıs Cumartesi ile 3 Mayıs Pazar günü tüm marketler kapalı olacak. Ancak ekmek satışı yapan fırınlar, ekmek satan bayiler ve tatlı satan iş yerleri bu süreçte hizmet vermeyi sürdürecek. Öte yandan ilaç satışı yapan eczaneler ile kamu ve özel sağlık kuruluşları da hafta sonu açık olacak. Vatandaşlar bu gibi yerlerden zorunlu alışveriş yaparken sosyal mesafe kurallarına uyum sağlayacak.