Vatandaşların Merakla Beklediği Sicil Affı 2020 Ne Zaman Çıkacak?

Acil nakit ihtiyacı olan vatandaşların kredisi skorunun düşük olması nedeniyle bankalardan hizmet alamadığı biliniyor. Ayrıca özel bankalarla beraber kamu bankaları da sicili bozuk olan vatandaşlara standart ihtiyaç kredisi alımlarında pek çok koşulu bir arada sunmaya devam ediyor. Daha önceki tarihlerde sicil affı ile ilgili çok sayıda talep dile getirilmiş ancak herhangi bir sonuç alınamamıştı. Peki sicil affı 2020 ne zaman çıkacak ya da sicil affı çıkacak mı sorusunun kesin bir yanıtı var mı?

2020 Sicil Affı Çıkacak mı?

Koronavirüs salgını sebebiyle günümüzde pek çok iş yeri kapanmış ve faaliyetlerine ara vermişti. Bununla beraber çalışanların bir kısmı da kapanan işletmeler tarafından ücretsiz izne çıkarılmıştı. Hatta bazı vatandaşlar pandemi nedeniyle işsiz kalmıştı.

İçinde bulunduğumuz bu zor süreçte devlet destekleri devam ederken işletme kredileri de firmalara sunularak ekonominin kesintiye uğramaması amaçlanıyor.

Söz konusu devlet destekli kredilerde binlerce vatandaş faydalanırken kredi kullanımı sürecinde zorluk yaşayan çok sayıda vatandaşın da olduğu biliniyor. Haliyle daha önce kara listeye girmiş ve bankalardan hala hizmet alamayan kişiler, sicil affı çıkacak mı sorusunun yanıtlarını araştırıyor.

2019 yılının ilk yarısında gündeme gelen ve bankaların da gündeminde yer alan sicil affıyla ilgili son zamanlarda resmi açıklama yapılmadı. Fakat koronavirüs salgınının devam etmesi ya da etkisini artırması halinde sicil affıyla ilgili bazı adımların atılması beklenebilir.

Vatandaşlar şu an için kamu bankalarının 0.49 faizle başlattığı temel ihtiyaç kredisinden yararlanıyor. Bu kapsamda 10 bin TL’ye kadar 6 ay geri ödemesiz toplamda 36 ay vadeli krediler, Kredi Garanti Fonu kapsamında sunulmaya başlandı.