Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası Konut ve İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Süreci Başlıyor mu?

Kamu bankaları Haziran ayının ilk haftasında tarihi kredi paketiyle ilgili detayları paylaşmıştı. Buna göre 0.55 faizle alışveriş kredisi, 0.64 faizle sıfır konut kredisi, 0.74 faizle ikinci el konut kredisi alabilen vatandaşlar ayrıca 0.49 faiz oranıyla binek sıfır km araç kredisi çekmeye başlamıştı. Öte yandan ikinci el araç kampanyasında ise 6 ay ertelemeli olarak 0.82 faizle kredi imkanı tanınmıştır. Daha önce yüksek faiz oranıyla konut veya ihtiyaç kredisi çeken vatandaşlar ise devlet bankalarından müjdeli haberi beklemeye başladı. Peki, Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank ihtiyaç kredisi yapılandırma ve konut kredisi yapılandırma müjdesi gelecek mi? Konuyla ilgili kritik tarih ne zaman?

Kamu Bankalarında Yapılandırma Olacak mı?

3 devlet bankasında henüz yapılandırma süreci başlamadı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Bankalar Birliği tarafından da bir açıklama gelmiş ve Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankasında henüz yapılandırmanın gündemde olmadığını dile getirilmişti.

Bu açıklamadan sonra Halkbank resmi web sayfasında bankanın yeni kredi kullandırımları için avantajlı konut kredisi paketi oranları uygulandığı ve transfer için bu kredinin alınamayacağı duyurulmuştu.

Ancak ekonomistler konuyla ilgili 23 Temmuz 2020 tarihini işaret ediyor. Çünkü bu tarihte Merkez Bankası PPK Temmuz toplantısı yapılacak ve faiz kararı açıklanacak. Yapılandırma süreci de alınacak kararın ardından netlik kazanacak.