Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankasının Başlattığı Avantajlı Konut Kredisi Paketinde Hangi Masraflar Var? Sigorta, İpotek Tesis, Kredi Tahsis ve Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Kamu bankalarının yanı sıra Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım Bankasının başlattığı avantajlı konut kredisi paketindeki masraflar merak ediliyor. Tarihin en düşük faiz oranlarını sunacak olan bu bankalar ayrıca uzun vadeli ödeme planı oluşturulmasını sağlayacak. Kredi puanı yüksek olan vatandaşlar bu krediye başvuru yapmadan önce konut kredisinde ne kadar masraf var sorusunun da yanıtlarını aramaya başladı.

Avantajlı konut kredisi sayesinde ev alacak olan tüketiciler ilk olarak kredi kullanım aşamasında birtakım masraflarla karşılaşacak. Ev alımı öncesinde ve kredi kullanımında kamu bankalarına yapılacak diğer ödemeler haberimizin devamında.

Avantajlı Konut Kredisinde Sigorta Masrafları

Konutun metrekaresi ve lokasyonuna göre hayat sigortası ödemeleri, DASK ve konut sigortası masrafları değişken olacak.

Kredi Tahsis Ücreti

Talep edilen kredinin yüzde 0,5’i oranında alınacak olan kredi tahsis ücreti 100 bin TL için 500 TL olarak alınacak.

İpotek Tesis Ücreti

3 kamu bankasından alınacak konut kredisinde ipotek tesis ücreti 255 TL olacak.

Ekspertiz Ücreti

2 kamu katılım ve 3 kamu bankasından alacağınız konut kredisinde 1,100 TL ekspertiz ücreti ödemesi yapılacak.

Avantajlı konut kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlar sıfır konutlar için yüzde 0,64 faiz oranıyla kredi alabilecek. İkinci el konutlarda ise faiz oranı yüzde 0,74 olarak belirlendi. Öte yandan sadece kredi skoru yüksek olan vatandaşların yararlanabileceği avantajlı konut kredisinde İstanbul, Ankara ve İzmir’den konut satın alacak olanlara 750 bin TL’ye kadar finansman sağlanacak. Kalan diğer iller için 500 bin TL’ye kadar kredi talep edilebilecek.