Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası’ndan İkinci Faz 0,49 Faizli İhtiyaç Kredisi Kampanyası mı Geliyor? Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanından Dikkat Çeken Açıklamalar

Yüzde 0,49 faiz oranıyla 10 bin TL’ye kadar 6 ay ertelemeli olarak sunulan ve 1 Haziran 2020 tarihinde sona eren pandemi destek kredisiyle ilgili çok sayıda araştırma yapılıyor. Aynı kredide 2. faz paketinin sunulup sunulmayacağına dair açıklamalar yapan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Ağaoğlu, bankaların başlattığı 4’lü yeni paketin yetersiz olduğunu dile getirdi. Ayrıca vatandaşların geçim sıkıntısı yaşadığını sözlerine ekleyen Ağaoğlu, hala 4 milyona yakın vatandaşın kredi başvuru sonucunu beklediğini ifade etti. Bu nedenle 10 bin liraya kadar yine 0,49 faizli ve 6 ay ertelemeli olarak 2. faz pandemi destek kredisini başlatılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Temel Destek Kredisine Kaç Kişi Başvurdu?

1 Nisan – 1 Haziran 2020 arasında başvuruları alınan temel destek kredisine toplamda 7,5 milyon vatandaş başvuru yapmış ve sadece 4 milyon kişi kredi kullanabilmiştir. Öte yandan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası, kredi kullandırım şartlarını açıklamış ve yasal takipte olanlara kredi verilmeyeceğini duyurmuştu. Yani kredi sicili bozuk olanlar bu krediden yararlanamamıştı.

7 milyon 500 kişinin bireysel temel destek kredisine başvuru yaptığını dile getiren Ağaoğlu, sadece 4 milyon vatandaşın kredi başvurularının onaylandığını söyledi. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Ağaoğlu’nun açıklamaları ise şu şekilde;

“Kredi onayları hala tamamlanmadı. 10 bin lira başvuru yapanların çoğuna 3 bin lira kredi onayı verildi. Mutfakta gerçekten yangın var. Vatandaşlar elektrik ve doğalgaz faturalarını ödemekte sorun yaşıyor. Bu insanlara tatil kredisi sunmaya gerek yok. Elbette turizm sektörü ülkemizde önemli ancak ülke ekonomisi için kaynak ve para var. Haliyle vatandaşlara 2. faz temel destek ihtiyaç kredisi sunulmalı. Hala kredi onayı bekleyenler var. 3 bin lira kredi onayı alan kişilere daha öncelik verilerek yeni bir paketin hayata geçirilmesi gerekiyor.”