Vadeli Altın Hesabı Nedir ?

Vadeli Altın Hesabı Nedir ?

Günümüzde birikim aracı olarak en çok tercih edilen yatırım enstrümanlarından biri altındır. Altın sermaye sahipleri düğün nişan ve doğum gibi durumlarda hediye edilen altınları değerlendirmek isterler. Bu altınların değerlemesi ve güvenilirliğin sağlanması da önemli bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu durumları çözmek ve güvenli bir yatırım yapmak sandığınız kadar zor değil. Bu yazıda sizlere vadeli altın hesabı nedir ? altın hesabı nasıl açılır gibi bilgilerden bahsedeceğiz.

Vadeli altın hesabı açtırarak birikimlerinize orantılı bir şekilde belirli bir faiz oranından yararlanarak altın yatırımlarından kar sağlayabilirsiniz. Tıpkı diğer mevduat ürünlerinde de olduğu gibi aynı mantıkla çalışan altın mevduat hesabı önceleri sadece güvenlik amacıyla kullanılıyor olsa da şimdilerde altınlarınıza faiz kazanmanız da mümkün olmaktadır. Vadeli altın hesabı günümüzde pek çok yatırımcının birincil tercih ettiği yatırımlardan biridir.Zaten altın yatırımı çok karlı bir yatırım iken birde altın yatırımlarından altın olarak faiz geliri elde etmek getiriyi ikiye katlayabiliyor. Peki altın hesabı nasıl açılır ?

Altın Hesabı Nasıl Açılır ?

Vadeli altın hesapları için bankalar belirli bir limit koyabiliyorlar. Yani bazı bankalar altın hesabı için en az 10 gram 20 gram veya 30 gram gibi çeşitli limitler koyabiliyorlar. Bu açıdan baktığımızda altın hesabını vadeli olarak değerlendirmek isteyen yatırımcıların bu konuda öncelikle limiti aşmaları gerekiyor. Her bankanın kendine göre altın hesabı için limitleri var bunları kolaylıkla arama motorundan öğrenebilirsiniz.

Bankalar altın hesapları açmak için müşterilerine belirli saatler vermektedir. Bu saatlerde banka şubelerini ziyaret ettiğinizde altın hesabı açılabiliyor. Vadeli mevduat ürünleri için genellikle bankaları özel olarak ziyaret etmeniz gerekiyor, altın mevduat hesabı da özel hesaplardan yalnızca biri. Bankalar ayrıca altın alım saatlerinde şubelerine eksper getirdiği için tüm gün bankada bir eksper tutamadıkları göre belirli saatlerde ziyaret etmek en iyisi olacaktır.

[ilgiliMakale icerik_id=”792″]

Vadeli Altın Hesabı Nasıl Çalışır ?

Altınlarınızı bankaya verdiğinde sabit değerinde kalmayacaktır. Mesela bir örnekle açıklayacak olursak 10 cumhuriyet altını 15 yarım ve 100 tane de çeyrek altına sahip olduğunuzu düşünelim. Bu altınlarınızı bankaya verdiğiniz zaman banka bir uzman aracılığı ile altınlarınızın değerini ölçüyor. Altınlar gram cinsinden toplanıyor ve hesabınıza da gram olarak yatıyor. O günün altın alış fiyatından TL bakiyesi de hesabınıza yansıtılıyor.