Ünye Limanı Türkiyeyi Lider Yapacak

Karadeniz’e sınırı olan 6 ülkenin limanından daha da büyük olacak şekilde tasarlanan konteyner limanı Ordu Ünye’de kuruluyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin, Ünye’de bulunmakta olan liman üzerinde hazırlattığı kapasite artırım projesi olan Ünye Port, kusursuz alt yapısı, modern ekipmanları ve çağdaş terminal yönetimi anlayışı ile Türkiye’nin yanı sıra bölge ülkelere ve Türk Cumhuriyetlerine hizmete açık olacak.

Karadeniz kıyılarındaki en uygun yer Ünye Limanı

2016 yılında Ünye Port Projesi adına fizibilite raporu hazırlandı. Hazırlanan rapor sonrası elde edilen veriler, Karadeniz’deki bütün limanlar içerisnde ki en uygun bölgenin, mevcut Ünye Limanı’nın bulunduğu bölge olarak belirlendi. Hazırlanan proje ile birlikte bölgenin yanı sıra Karadeniz’de en büyük liman olacak, konteyner limanı (Ünye Port), Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin iddialı projeleri arasında yer alıyor. Limanın faaliyete geçmesiyle, Türkiye’nin yanı sıra Karadeniz’e sınırı olan Rusya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan’a, Türk Cumhuriyetleri’ne hizmet verecek olan limanla ihracatta kolaylaşacak.

Ünye Port’un proje ihalesi yapıldı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, Ünye Port’un proje ihalesinin gerçekleştirildiğini belirtti. Tüm Karadeniz Bölgesini etkileyecek olan ve Türk cumhuriyetlerine hizmet verecek konteyner limanının Ünye, Ordu ve Türkiye’nin prestij projelerinden biri olacağını belirten Başkan Güler, “Ünye Konteyner Limanı’nın (Ünye Port) hizmete girmesi ile birlikte, Türkiye’yi liman konusunda tüm Karadeniz’de lider hale getireceğiz” dedi.

Ünye, ihracat ve ithalatın merkezi olacak

Karadeniz Akdeniz Yolu’nun tamamlanması ile birlikte liman projesinin daha stratejik bir yapıya dönüşeceğinin altını çizen Başkan Güler, “Karadeniz Akdeniz Yolu’ndan 40 il faydalanacak. Karadeniz-Akdeniz yolu ve kuracağımız konteyner limanı ile Türkiye alternatif pazarlara açılacak. Karadeniz’deki kıyıdaş ülkelerin bütün yükleri, malları Karadeniz’i ve Ege’yi dolaşmadan direkt Akdeniz’e inecek. Aynı zamanda Akdeniz’e kıyıdaş ülkelerin malları da Mersin’den veya İskenderun’dan direkt Karadeniz’e Ünye’den çıkacak. Ünye’de kurulacak konteyner limanıyla, Rusya ve Ukrayna, Türk cumhuriyetlerine ihracat daha büyük ivme kazanacak. Ordu, Karadeniz’in en büyük konteyner limanı ile yüzlerce kişiye istihdam sağlayacak” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: İHA