Ünlü Ekonomistten Dikkat Çeken Yorum: Gram Altın 500 TL Olabilir!

Ekonomist Selçuk Geçer, paylaştığı son yorumlarla dikkat çekmeye devam ediyor. Altın ve dolar kuru için yaptığı değerlendirmelerde 1 doların 14 TL’ye, 1 gram altının da 500 TL’ye kadar yükselebileceğini dile getiren Geçer, altın ve dolarda ciddi bir yükseliş dalgasının başlayabileceğini ifade etti.

Ekonomist Selçuk Geçer’dan Dolar Yorumu!

Ekonomist Selçuk Geçer, paylaştığı analiz videosunda daha önce doların 12 TL olabileceğini söylemişti. Ancak yeni paylaşımında bu rakamı revize etti ve 1 doların 14 TL olması durumunda herhangi bir şekilde şaşırmayacağını söyledi.

Salgın sürecinin genişlemeye devam etmesiyle piyasaları yakından takip ettiğini söyleyen Selçuk Geçer, aynı yükselişi altında da beklendiğini sözlerine ekledi. Geçer’in dolar açıklamaları şu şekilde; “Dolar kurunda fırtına öncesi sessizlik yaşanıyor. Yani bana göre sessiz konumda bekliyor. Son zamanlarda herkes zaten bunu konuşuyor. Ayrıca 1930 Buhranından çok daha büyük bir ekonomik kriz beklentisi var. Salgın eğer Eylül itibariyle tekrar harekete geçerse, ekonomilere büyük zarar verir. Öyle ki zaten 1. dalgada birçok ülke ciddi kayıplar yaşadı. 2. dalga yaşanmasa bile OECD’nin açıkladığı rakamlara göre yüzde 6 oranında dünyada ekonomik daralma bekleniyor. Ülkemizde ise bu rakam yüzde 4,8 olarak açıklandı. Tüm dünyanın çökmesi bana göre cehennem etkisidir ve 2. dalganın gelmesi durumunda yaşanacaktır. Ülkemizde pandemi sebebiyle ekonominin bir kez daha durması halinde ekonomik daralmanın yüzde 8 olabileceği belirtiliyor. Dünya ekonomisi ise Eylül – Ekim aylarında yeni bir dalga yaşarsa yüzde 7,8’lik bir daralma yaşayabilir.”

“Amerika’ya baktığımız zaman teknik açıdan resesyona girdiklerini görüyoruz. Çin’den sermaye kaçışı da olabilir. Zaten Çin ucuz mal üretimiyle ciddi bir ticaret savaşına da start verebilir. Avrupa ülkeleri de vergi duvarlarını artırarak bu duruma bir nevi tedbir almaya başlayacak”

“Pandemi kaynaklı piyasalarda maalesef balon etkisi var. En küçük yatırımcıları bile balon etkisi doğrudan etkiliyor. Ülkemizde de dolar kuru için fırtına öncesi sessizlik var gibi. Devlet dolar bulmak amacıyla büyük faizler ödeyebilir fakat bu durum doların yükselmesine sebep olabilir. Haliyle dolar 7 TL, 7,20 TL ve daha sonra 7,80 TL’ye kadar çıkabilir. Dünyanın tüm ekonomileri kötü. Ancak belirttiğim üzere Eylül ayında ikinci salgın şoku yaşanırsa dolar 14 TL’ye kadar aniden çıkabilir.”

Selçuk Geçer’den Altın Yorumları

Geçer, altın yorumlarıyla ilgili şu açıklamaları yaptı; “ONS altın 1,730 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Bu rakamlar üzerinde tutunursa ilerleyen günlerde 1,760 TL’yi zorlayabilir. Kritik ve zor bir rakam ama ciddi bir kırılmada ONS altın 2 bin doları görürse gram altın da 500 TL’yi aşabilir ve bu duruma şaşırmam.”