ULUSKON Başkanı Atasoy’dan Afrika Çağrısı

ULUSKON Başkanı Atasoy iş adamlarına Afrika çağrısında bulundu. Nezaket Emine Atasoy, ”Geleceğin Afrika coğrafyasında olduğunu düşünüyorum” dedi ve ekledi ” Geleceğin tüketim toplumu Afrika olacak.” ifadelerini kullandı.

ULUSKON Genel Başkanı Nezaket Emine Atasoy, iş adamlarına Afrika kıtasında faaliyet göstermelerine dair önerilerde bulunarak, “Yaklaşık 10-15 yıl içinde Afrika Toplumu ciddi bir tüketici toplumu haline gelecek, Türkiye’nin bu konuda burada rol alınması gerekiyor. Geleceğin Afrika coğrafyasında olduğunu gözlemliyorum” dedi.

ULUSKON Genel Başkanı Nezaket Emine Atasoy, iş dünyasında yatırımcı olarak bulunan kişilere Afrika kıtasına yatırım yapmalarına ilişkin önerilerde bulundu. Afrika kıtasının 54 ayrı ülkeden oluştuğunu ve yaklaşık 944 milyon nüfusa sahip olduğunu ifade eden Atasoy,Afrika bölgesinin 15 yıl içinde ciddi bir tüketici toplum haline geleceğine ve Türkiye’nin de bu konuda rol alması gerektiğine dikkatleri çekti. Türkiye’nin 2023 vizyonuna hazırlanması gerektiğini ve bunun için kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiğini, bunun da ölçekleri büyüterek ve katma değeri yüksek ürünler üreterek başarılabileceğini belirtti. Türkiye’nin coğrafi olarak çok önemli bir konuma sahip olduğuna dikkat çeken Atasoy, “Ülke olarak konumumuz her geçen gün artmaktadır. Avrupa’nın enerji konusundaki dördüncü bağımlı olduğu ülke Türkiye’dir. Bizim de onlara enerji arz güvenliği bakımından yardımcı olmamız gerekir. Afrika kıtası Türkiye’nin en önemli pazarlarında bir tanesi inşaat, enerji, ihraç malları arasında elektrikli ev aletleri, tekstil ürünleri, mobilya ve çelik kapı gibi ürünlerin ihracatı yapılmaktadır” dedi.

Afrika Kıta’sın da bulunan ülkeler ile serbest ticaret alanında anlaşmalar yapılması gerektiğine dikkat çeken Atasoy, “Bu ülkelere nakliye ve navlun ücretlerinin çok yüksek olması üyelerimiz açısından sıkıntı oluşturmaktadır. Bazı ülkelerde vize konusu, doğrudan bankacılık sistemlerinin gelişmemiş olması, gümrük işlerinin işleyişindeki aksaklıklar ve ulaştırma alanında yaşanan bazı sıkıntılar üyelerimiz tarafından bizlere bildirilen belli başlı sorunlarımızdan” diye konuştu.

“Ben de geleceğin Afrika coğrafyasında olduğunu düşünüyorum”

Geleceğin Afrika coğrafyasında ki ülkelerde  olduğunu belirten ULUSKON Genel Başkanı Nezaket Emine Atasoy, “ULUSKON olarak özellikle iş adamlarını Afrika’da iş yapmak için ULUSKON’a davet ediyoruz gelin beraber iş yapma fırsatlarına ilişkin detayları size anlatalım. Afrika ülkelerine ait olan ihracatı büyütelim. Hem ülkemiz hem de Afrika ülkeleri UNUSON aracılığı ile kalkınsın. Ben de geleceğin Afrika coğrafyasında olduğunu düşünüyorum. Geleceğimizi düşünelim ve iş yapma fırsatlarını kaçırmayalım” dedi.

Kaynak: İHA