Ülkelerin Ekonomik Sıralaması 2019

Dünya’da ekonomisi güçlü olan pek çok ülke var. Yıllık trilyon dolarları bulan Gayri Safi Yurt İçi Hasılaları ile, dünya ekonomisinde hatrı sayılır pozisyonda bulunuyorlar. Dünyada ülkelerin ekonomik büyüklüğü, GSYH denilen ‘’Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’’ ile ölçülüyor. Bu birim, ülkelerin bir yılda ne kadar mal ve hizmet üretip sattıklarını gösteriyor. Aslında bir bakıma ülkede harcanan toplam parayı gösteriyor diyebiliriz. Bir ülkede ne kadar çok para harcanıyorsa ülke ekonomisi o kadar güçlü anlamına geliyor. Ancak çoğu zaman GSYH dediğimiz şey, ülkenin kişi başına düşen zenginliğini göstermiyor hatta çoğu zaman, bu yazıda sizlere ülkelerin ekonomik sıralaması 2019 yılında ne durumda bunu gösterip, GSYH’si büyük olup da halkı fakir olan ülkelerden bahsedeceğiz.

Bir ülkenin nüfusu fazla ise doğal olarak orada fazla para harcanır. Bunu iki kişilik bir ailenin giderleri ile 10 kişilik bir ailenin giderlerinin aynı olmamasına benzetebiliriz.Bir ülkede nüfus ne kadar fazlaysa o ülkeyi doyuracak kadar mal ve hizmet üretilmesi gerekir. Örneğin, Türkiye’nin GSYH’si yaklaşık olarak 800 milyar dolar civarındadır. Çin’in GSYH’si ise, 12 trilyon dolardır. Yani Türkiye’nin yaklaşık 15 katı. Buna rağmen Çin halkı Türk halkına göre daha az gelir elde eder. Kişi başına ortalama yıllık kazanç 20 bin TL civarında iken, Türkiye’de bu rakam 50-60 bin TL civarındadır. Bunun tek sebebi Çin’in nüfusunun fazla olması ve herkes doyurabilecek kadar mal ve hizmet üretmemesidir. . Buna rağmen Çin dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biridir ve çok yüksek ihtimalle birkaç sene içerisinde Çin’de kişi başına düşen milli gelir, Türkiye’yi geçecektir. Çin nufusu yaklaşık olarak 1,5 milyardır. Yani Türkiyenin 20 katı bir nüfusa sahiptir. 12 trilyon dolarlık GSYH’i 1,5 milyar nüfusa bölünce, 7,999 dolar gibi kişi başına düşen bir milli gelir görebiliyoruz. Türkiye’de bu rakam yaklaşık olarak 10-12 bin dolar civarında. Peki Çin ve Türkiye’yi geçersek Dünyada daha güçlü ekonomileri olan hangi ülkeler var? Ülkelerin ekonomik sıralaması 2019 yılında durum nedir?

 

1- ABD

Zirveyi kapitalizmde zirve yapmış bir ülkenin kapmasını normal karşılamak gerek. Abd 25 trilyon doları aşan GSYH’si ile dünyanın en büyük ekonomisi, şuan için Çin’den daha yavaş büyüse de en az 30-40 yıl zirve Abd’nin gibi olacak. Abd Çin’deki bu hızlı yükselmeyi durduramazsa, veya kendisi Çin’in hızına yetişemezse Çok yakında Çin en güçlü ekonomi olacak. Yine de en güçlü ekonomi halkı en zengin ekonomi anlamına gelmiyor. Abd’de yıllık bazda kişi başına düşen milli gelir 50-60 bin dolarken, Çin’de bu rakam 8 bin dolar. Çin’in kişi başına düşen gelirde Abd’yi sollaması epey zor gözüküyor. Ülkelerin ekonomik sıralaması 2019 yılında da zirve Abd’nin.

2 Çin

12 trilyon dolarlık GSYH’si ile dünyanın en büyük ikinci ekonomisi. Yıllık ortalama %6 büyüyor ve 10-12 yıl içerisinde GSYH’si Abd ile aynı seviyeye gelecek.

3- Japonya

Zayıf nüfusa rağmen en güçlü üçüncü ekonomi yaklaşık olarak 5,5 trilyon dolarlık bir ekonomik güce sahip. Nüfusu 120 milyonu geçse de ülkede kişi başına 40-50 bin dolar düşüyor. Ülkede asgari ücret bile yıllık 20 bin dolar civarında

4- Almanya

80 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip ülke, 4 trilyon dolarlık bir GSYH’ye sahip. Ülkede kişi başına yıllık 40-45 bin dolar düşüyor.

5- Birleşik Krallık

İngiltere, İrlanda gibi ülkelerin de içinde bulunduğu Birleşik Krallık en güçlü 5. ekonomi. Toplam 67 milyon nüfusa sahip. 3 trilyon dolarlık bir ekonomik güce sahip ülkede kişi başına yılda 40 bin dolar düşüyor.

6- Fransa

Avrupa’nın en büyük ekonomiye sahip üçüncü ülkesi, Ülkede kişi başına 38 bin dolar düşüyor.

7- Hindistan

Dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden, hatta Çin’i bile solladığı olabiliyor. Hindistan 2000’li yılların başından beri ekonomisini 5 kat büyüttü, gelecek yılların süper güçlerinden biri olabilir. Her ne kadar ülkede kişi başına yıllık 2 bin dolar gibi komik bir rakam düşüyor. Ancak merak etmeyin Hindistan önümüzdeki yarım asra daha güçlü bir ülke olarak girecek.

8- İtalya

Avrupa’nın ekonomisi en güçlü bir diğer ülkelerinden biri. Ülkede kişi başına yıllık 34 bin dolar düşüyor.

9- Brezilya

Güney Amerika’nın güçlü ülkelerinden biri olan Brezilya’da kişi başına düşen yıllık gelir 9 bin dolar civarında. Türkiye’yle hemen hemen aynı milli gelire sahip olsalarda Brezilya nüfusu sayesinde önce gidiyor. Türkiye’den 2,5 kat yüksek nüfusa sahip.

10- Güney Kore

Asya’nın en güçlü ilk beş ekonomisinden biri olan Güney Kore, kişi başına yıllık 31 bin dolar düşen bir milli gelire sahip.

Bonus 19- Türkiye

Dünyanın en güçlü 19.ekonomisi Türkiye, 2013’ten beri düşüşte. 2013’te 16.sıraya kadar yükselen ülkemiz bu yıl 19.sırada kendine yer buluyor. Ülkemizde kişi başına düşen yıllık gelir 8,500 dolar civarında.