Ücretsiz İzin Ödemeleriyle İlgili Yeni Gelişme! Mayıs Ayı Ödemeleri Yapılmaya Başlandı mı?

Salgın dönemi birçok sektörü ekonomik olarak olumsuz etkilemişti. Bununla beraber sektörel daralmaların yaşandığı ülkemizde çok sayıda kişi de ücretsiz izne ayrılmıştı. Ancak çalışanlarını işten çıkarmamak için uygulanan ücretsiz izin sisteminde bazı vatandaşlar herhangi bir gelir elde edemeyecek durumda olduğu için Hükümet tarafından destek sunulmaya başlanmıştı. Ücretsiz izne çıkarılan kişilere aylık olarak 1,170 TL destek veren Aile Bakanlığı, yaptığı yeni bir açıklama ile ödemelerin başladığını duyurdu.

Mayıs Ayı Ücretsiz İzin Ödemeleri Başladı mı?

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamada Mayıs ayı ücretsiz izin ödemelerinin bugün başladığı belirtildi. Ödemelerin tamamının da 10 Hazirana kadar yapılması planlanıyor.

Ücretsiz izin destek ödemelerinin vatandaşların TC kimlik numarası son hanesine göre yapılacağı bildirildi. TC kimlik numarasının son hanesi 0-2-4 olanlar yarın, 6 ve 8 olanlar ise 10 Haziran 2020 tarihinde ücretsiz izin ödemelerini almış olacak.

Ücretsiz izin desteği miktarı daha önce tartışmalara neden olmuş ancak art arda açıklanan paketlerle beraber vatandaşlar için sunulan destekler artırılmıştı.

Coronavirüs döneminde vatandaşlara 0,49 faizli temel destek kredisi verilmiş ve bu destek 1 Haziran 2020 tarihinde sona ermişti. Ancak 0,55 faizli çeyiz kredisi, 0,64 faizli konut kredisi ve 0,49 faizli taşıt kredisi kampanyaları, 3 kamu bankası tarafından sunulmaya devam ediliyor. Ayrıca 3. faz pandemi desteği başvuruları da devam ediyor. Fakat bu ödemeye ücretsiz izin desteği alanlar başvuramıyor. Kredilerde ise kredi skoru baz alınacak. Bu sayede vatandaşlar düşük faizli kredi seçeneklerinden faydalanmaya devam edecek.