Ücretsiz İzin Maaş Desteği Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

15 Mart 2020 itibariyle iş sözleşmesi sona erdirilen ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan vatandaşlara devlet 3 ay boyunca 1.177 TL destek verecek. Bakan Selçuk tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, nakdi ücret desteğinden faydalanan çalışanların sigorta primleri ve genel sağlık sigortasının işsizlik fonundan karşılanacağı aktarılmıştı. Bu süreçte çalışanlar sağlık sigortalı da sayılacak. İşten ayrılmak zorunda kalanlar şimdi ücretsiz izin maaş desteği başvurusu sürecini araştırmaya başladı.

Ücretsiz İzin Maaşı Desteği Başvurusu Başladı mı?

Bu desteğin başvuru şartları ve başvuru aşaması henüz açıklanmadı. Ancak Bakanlıktan yapılan açıklamada, 15 Mart tarihinden sonra işsizlik maaşı alamayan ve işten çıkarılan işçilerin bu destekten yararlanılacağı belirtildi. Bakan Selçuk’un yazılı açıklamasında, pandemi nedeniyle ekonomik tedbirler içeren kanunun son derece önemli konulardan oluştuğu da bildirildi.

3 ay boyunca 1.170 TL verilecek olan bu miktar, işçilere günlük 39 TL destek anlamına geliyor. Ayrıca bu destekten yararlanan vatandaşların GSS’li sayılacağı da hatırlatıldı.

Ekonomikredi.com olarak ücretsiz izin maaşı desteğiyle ilgili açıklanacak tüm detayları hızlı bir şekilde sizlere sunmaya devam edeceğiz. Ayrıca tüm devlet destekleriyle ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtlarını da yine bu platformdan takip edebilirsiniz.

Öte yandan koronavirüs salgını sebebiyle devlet destekli maaşların yanı sıra düşük faiz oranıyla kredi veren 3 kamu bankasına bugüne kadar 4 milyondan fazla kişi başvuruda bulundu. Yüzde 0.49 faiz oranlı sunulan temel ihtiyaç kredisinden yararlanmak isteyenler Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın web sitelerinden başvuru yapabilir.