Türkiye’nin En Zenginleri Bu İlçede!

Türkiye’nin en zenginlerinin bulunduğu ilçeye dair yapılan araştırmaların sonucu tartışmaları da beraberinde getirdi.

Dünyanın en prestijli ekonomi dergisi etiketini  taşıyan Forbes dergisinin yayınlamış olduğu ‘Türkiye’nin En Zengin İsimleri’ listesinde belirtilen, nüfusu 6 bin 400 olan Denizli’nin Babadağ ilçesinden Olgun Zorlu ve Ahmet Nazif Zorlu  olmak üzere iki ismin girmesi, zenginlik ve ticarette ‘Kayseri mi yoksa Babadağ mı’ sorusunu da beraberinde gündeme taşıdı..
Forbes’in araştırmasını yaptıktan sonra yayınladığı haberde,  Türkiye’nin en zengin yüz ismi listesine Denizli’nin Babadağ ilçesi nüfusuna kayıtlı Olgun Zorlu ise 700 milyon dolar, Ahmet Nazif Zorlu 1 milyar 400 milyon dolar değerinde ki serveti ile listeye girmeyi başardı. Nüfusu 6 bin 400 olan Babadağ ilçesi dokuması  ile ünlü bir bölge olarak sektör içerisinde yer alıyor.
Açıklanan listeye bakıldığında Babadağ ilçesinden iki ismin yer alıyor olmasının, Babadağlılar için gurur kaynağı olduğunu dile getiren Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, “Tabii ki bizim tekstil ile alakalı çok köklü bir geçmişimiz var, çok eski tarihi olan bir ilçeyiz. Denizli Organize Sanayi’de ihracata yol veren sanayilerimizin hepsi Babadağlıdır, bizim hemşehrimizdir. Tabii ki dünya çapında, Terkiye çapında sanayicilerimiz de var. Ahmet Nazif Zorlu bunlardan biri. Açıklanan Forbes dergisinde de listeye giren iki sanayiciden bir tanesidir kendisi. Bir tanesi de yeğeni Olgun Zorlu’dur. Biz onlarla gurur duyuyoruz. Ticarete yön veren, Türkiye ekonomisine katkıda bulunan iş adamlarımız, bizim gurur kaynağımızdır” şeklinde konutu.

“İlçemiz tekstil geçmişinden kaynaklı ticarete yatkın bir ilçe”

Babadağ ilçesinin Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyor olmasının da özel olarak kendileri için bir başka gurur kaynağı olduğunu belirten Başkan Atlı, Zorlu ailesine katkılarından dolayı teşekkür ederek,
“Bizim ilçemiz tekstil geçmişinden kaynaklı ticarete yatkın bir ilçe. Dolayısıyla ticareti hakikaten Türkiye’de en eski hayata geçiren iş adamları Babadağlıdır. Her halde bizim geçmişimizden kaynaklı bu ticarete yatkınlık. 1980’li yıllardan sonra Özellikle Denizli Organize Sanayi Bölge’nin kurulmasında Babadağlı sanayiciler çok önemli bir rol oynamışlardır. Onun devamında da Denizli’de tekstil sektöründe özellikle ihracat çok önemli bir yer kaplamaktadır. Bizim hala Babadağ’da tekstille uğraşan yüzde doksana yakın nüfusumuz var. Denizli’de de ihracatla ilgili çok ciddi çalışmalar yapıyor iş adamlarımız.” ifadelerine yer verdiği açıklamada bulundu.

Kaynak: İHA