Türkiye Ekonomisi Hakkında Dünya Bankasından Dikkat Çeken Açıklama!

Dünya Bankası ülkelerle ilgili analiz paylaşımına devam ediyor. Bu kapsamda yapılan açıklamalarda büyüme tahminlerine de yer verildi. Türkiye ekonomisinde ise yüzde 3,8 oranında daralma bekleyen Dünya Bankasından gelen açıklamalar haberimizin devamında.

Daha önceki dönemlerde ülkemiz için 2020 GSYH büyüme tahminlerini açıklayan Dünya Bankası, son zamanlardaki salgın gelişmeleri nedeniyle yeni bir duyuru paylaştı. Normalleşme süreci netleştiği için yeni bir açıklama daha yapan Dünya Bankası, büyüme tahminlerinin tam tersine revize gerçekleştirerek küresel ekonomi beklentilerini de paylaştı.

Türkiye ekonomisi için daha önce yüzde 3,0 oranında büyüme tahmini yapan Dünya Bankası, açıklamalarını revize etti ve büyüme tahminini yüzde 0,5 olarak paylaştı. Ancak yeni bir revize daha yaparak Türkiye ekonomisinin yüzde 3,8 oranında daralma yaşayacağını belirtti.

Dünya Bankasından Küresel Ekonomi için Yeni Tahminler!

Dünya Bankasının yaptığı değerlendirmeler küresel ekonomileri de kapsıyor. Ocak ayında yapılan tahminlerde büyüme tahminini yüzde 7,7 olarak açıklayan Dünya Bankası daha sonra revize açıklama yaparak yüzde 5,2 oranında daralma beklediğini dile getirdi.

Öte yandan Dünya Bankası 2021 yılı tahminlerini de paylaştı. Büyüme oranını yüzde 2,6 seviyesinden 4,2 seviyesine çıkaran Dünya Bankası, salgının etkilerinin 2021 yılında azalacağını düşünüyor. Ancak 2020 yılında tüm dünya ülkelerinde ekonomik daralmaların devam edeceği de Dünya Bankası tarafından paylaşıldı.