Türk Telekom Doğa İçin Harekete Geçti!

5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde Türk Telekom’un yaptığı açıklamalar dikkatleri üzerine çekti. Türk Telekom, çalışanları ile birlikte son 3 yıl boyunca toplam 18 ton elektronik atık toplayarak geri dönüşüme destek verdiklerini duyurdu. Toplanan atıkların bir bölümü üstün zekalı çocuklar için verilen elektronik atölyesi eğitimlerinde kullanılırken, elektronik atıkların geri dönüşümü esnasında elde edilen gelirlerinde Kızılay’a bağışlandığı açıklandı.

Türkiye’de gerçekleşen dijital dönüşüme katkı sağlamak için yaptıkları çalışmalarda hız kesmeden ilerleyen Türk Telekom, bir taraftan da doğa için yeni projelere imza atıyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde Türk Telekom yaptığı açıklamada, çalışanları ile birlikte doğanın korunmasına ilişkin birçok projeye imza attığını duyurdu.
Türk Telekom’un, “E-atıklarınızı Getirin, Yarınlara Daha Yeşil Bir Dünya Bırakın!” kampanyası kapsamında çalışanlarıyla hayata geçirdiği ‘Elektronik Atık’ projesi sayesinde, 3 yılda 18 ton elektronik atık toplandı ve geri dönüşüme gönderildi. Türk Telekom’un gönüllü olarak başlattığı “Sıfır Atık” projesi ile de 2019’da 186,2 ton kâğıt atık, 18,8 ton cam atık, 1372,5 ton plastik, 3006,7 ton metal atığın geri dönüşümüne katkı sağlayarak toprak, deniz ve hava korundu.

55 çocuğun eğitimine destek, Kızılay’a bağış

Türk Telekom İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Emre Vural, “Sürdürülebilirlik kavramının şirket politikasında önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Çevre dostu çalışmaları, sürdürülebilirliği ve enerji verimliliği konuları, tüm stratejilerimizde öncelikli konumda. Elektronik atıkların geri dönüşüm gelirleriyle 55 çocuğun eğitimine destek verirken, üstün zekâlı çocukların elektronik atölyesi eğitimlerine bağışta bulunduk. 2018-2019 yılı atık geri dönüşüm gelirlerini de Türk Kızılayı’na bağışladık. Türk Telekom olarak doğa ile uyumlu çalışmalarımızı, enerji verimliliği projeleri, sürdürülebilirlik kapsamındaki adımlarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz” Çalışanlarımızın gösterdikleri bu duyarlılık için kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Türk Telekom enerjisini güneşten alıyor

Türk Telekomda en son Ağrı’da başlattığı, yaklaşık olarak 2 bin lokasyonda kurmuş olduğu güneş enerjisi sistemi ile, 2,5 MW civarındaki kurulu gücü ile enerji üreterek, hem millî enerji üretimine katkı sunuyor hem de karbon salınımının azaltılmasını sağlıyor. Türk Telekom, baz istasyonlarında, doğaya dost klima gazı kullanmaya başlıyor ve belirli bölgelerdeki baz istasyonlarını yüksek verimlilikte çalışan modellerle değiştiriyor.

38 bin 540 fidan bağışı

Türk Telekom’un 2019 yılında e-fatura kullanımı sayesinde çevreye sağladığı katkı, yaklaşık 66 bin ağaç, 16 milyon Kw/saat enerji, 125 bin metreküp su tasarrufuna denk gelmektedir. Türk Telekom, gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayata geçirdiği “Geleceğe Nefes” seferberliğinde tüm çalışanları adına 38 bin 540 fidan bağışladı.

Kaynak: İHA