Tüm Gözler 3 Temmuz 2020 Cuma Gününde: Memur ve Emeklilerin Maaş Zammı Yarın Belli Olacak!

Memur maaşı ne kadar olacak, emekli maaşı ne kadar olacak, memura ne kadar zam yapılacak gibi soruların yanıtları yarın açıklanacak olan Haziran enflasyon rakamlarına göre belirlenmiş olacak. TÜİK’in açıklayacağı bu rakamları Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin yanı sıra memur emeklileri, devlet memurları ve sözleşmeli çalışanlar da beklemeye başladı. 3 Temmuz 2020 yani yarın saat 10:00’da açıklanacak olan enflasyon rakamlarından sonra memur ve emekli maaşları da belirlenmiş olacak.

Memurların Maaşı Ne Kadar Olacak?

TÜİK tarafından açıklanacak olan verilere göre memur maaşlarına doğrudan etki eden TÜFE Mayıs döneminde 1,36 olmuştu. Ocak ve Mayıs döneminde ise tüketici fiyatlarında yüzde 4,57 oranında artış yaşanmıştı. Buna göre 5 aylık dönemlerde maaşlara yapılan yüzde 4’lük oran aşıldı ve enflasyon farkının maaşlara yansıması durumu ortaya çıktı.

Daha önce yapılan toplu sözleşmeyle beraber 2020’nin ilk yarısında yüzde 4 oranında zam alan memurlar, Haziran 2020 döneminde TÜFE’nin sabit kalması halinde enflasyon farkı da alacak. Ayrıca enflasyonun 0,57’den çok düşmemesi durumunda da enflasyon farkı alacak.

Memurlara 2020’nin ikinci yarısı için Temmuz ayında yüzde 4 zam verilecek. Zamlı maaşlar 15 Temmuz 2020 tarihinde maaşlara yatırılacak.

Memurların yanı sıra emekliler de Temmuz zammı alacak. Yılın ilk 6 aylık enflasyon oranında zam alacak olan Bağ-Kur ve SSK emeklileri de yarın açıklanacak olan TÜİK enflasyon oranlarını bekliyor.