Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Açıkladı: Konut Kredisinde Ödenen Ekspertiz Ücreti Geri Alınabilir mi?

Ev sahibi olmak için bankalardan çekilen konut kredisinde ekspertiz ücreti alınıyor. Ancak Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin’in yaptığı bir açıklama sonrasında şimdi herkes bu ücretin geri alınıp alınamayacağını sorgulamaya başladı. Şahin’in açıklamalarının yanı sıra bazı istisnai durumlara uyularak kredi masraflarının geri alınabileceğini söyleyen Mahmut Şahin’in açıklamaları haberimizin devamında.

Hangi Durumlarda Ekspertiz Ücreti Geri Alınabilir?

Konut kredisi çeken vatandaşlar aslında birden fazla masrafla karşılaşıyor. Durum böyle olunca astronomik fiyatların üzerinde tahsil edilen masrafların faturası da kesilmiyor. Buna ek olarak bankaların kendisinin ekspertiz hizmeti vermesi durumunda bu ücretin iadesi talep edilebiliyor.

Ekspertiz ücreti geri iade süreciyle ilgili açıklamalar yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin; “Tüketicilerden alınacak kalemlerin karşılaştırılması amacıyla TBB yani Türkiye Bankalar Birliği tarafından web sitesinden ilan edilen ücretten daha yüksek rakamlarda ücret talep edilmesi halinde iade söz konusu olabilir. Çünkü mevzuat hükümlerine aykırı bir ücretin alınması, tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularla şikayet edilebilir. Yönetmeliğe göre taşınmaz ya da taşınır mallar hakkına ekspertiz, rehin ve ipotek gibi işlemlerde tüketicilerden sadece 3. kişilere ödenen ücretler alınabilir. Öte yandan kredi talebinin rehin uygulamalarında 3. kişilere ya da kamu kurum ve kuruluşlarına ödenen ücretler hariç olarak tüketicilerden ek bir ücret alınamayacağı belirtilmiştir. Bu ücretlerde ekspertiz ücreti de yer almaktadır” dedi.

Açıklamalarını bu şekilde tamamlayan Başkan Şahin, mevzuat gereği şartların sağlanması halinde tüketici hakem heyetlerine başvurulabileceğini dile getirdi.