TOBB Nefes Kredisi Başvuru Şartları ve Faiz Oranları Açıklandı!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik anlamda zorluk yaşayan işletmeler için nefes kredisi detaylarını paylaştı. TOBB nefes kredisi kapsamında her bir üye 100 bin TL’ye kadar kredi alabilecek. Ayrıca nefes kredisinde 2020 yılı sonuna kadar faiz ödemesi ve ana para talep edilmeyecek. TOBB nefes kredisi detayları haberimizin devamında.

Kimler TOBB Nefes Kredisi Alabilir?

Ülkemizde 1 milyon 300 bin kadar üyesi bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, nefes kredisi kapsamında azami 100 bin TL’ye kadar kredi verecek. TOBB nefes kredisi alanlardan 2020 yıl sonuna kadar ana para ve faiz ödemesi de talep edilmeyecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nefes kredisinin tanıtım toplantısında açıklamalar yapan Hisarcıklıoğlu, Bakan Albayrak ile beraber başlatılan ekonomik istikrar kalkanı paketiyle beraber işletmelere bankaların KGF teminatlı finansman sağlanacağını duyurdu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 6 defa oda üyelerine özel olarak nefes kredisi verdiklerini söyledi. Ayrıca işletmelerin günümüzdeki en büyük sorunlarından olan finansman süreci için mücadele başlattıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, TOBB nefes kredisini bugün itibariyle devreye aldıklarını duyurdu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun nefes kredisi ile ilgili açıklamaları şu şekilde; “Küçük işletmelerimiz artık üye oldukları borsa ya da odalardan üyelik belgesi alarak Denizbank’a başvuru yapabilir. Bu işletmelerin cirosu ise 25 milyon TL’nin altında olmalıdır. Bu kapsamda odalara ya da borsalara gidilmesine gerek duyulmayacak. Haliyle dijital bankacılık kapsamında Denizbank şubelerinden kredi alınabilecek.”

“15 gün sonra şubelerimizdeki yığılmaların bitmesinin ardından kamu bankalarımızın da projeye dahil olacağını söylemek isterim. Onlarla beraber TOBB nefes kredisi projesi büyümeye devam edecek. Bu kredinin yıllık faizi yüzde 7,50 olarak uygulanacak. Bir üye azami olarak 100 bin TL kredi alabilecek. İllere göre 50 bin – 100 bin TL arasında değişen tutarlarda 200 yılı sonuna kadar faiz alınmayacak. 2021 yılında ise 12 eşit taksitle nefes kredisi geri ödenecek.”

“Kredinin yüzde 80’lik oranı KGF kefaleti kapsamında değerlendirilecek. Denizbank’a başvuru yapan küçük işletme sahiplerimiz 2021 yılına kadar ödeme yapmayacak.”