Ticaret Bakanı Pekcan’dan Önemli Açıklamalar

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 127 farklı ülkede 2020 yılı Nisan ayı sonunda toplamda 10 bin 197 proje üstlenildiğini ve bu projelerinin değer olarak 403,4 milyar dolar olduğunu belirtti. Ayrıca Bakan Pekcan 2019 yılında 19,2 milyar dolarlık bir proje büyüklüğüne ulaşıldığını söyleyerek 2020 hedefinin 20 milyar doları aşmak olduğunu dile getirdi.

Ticaret Bakanı Pekcan, video konferans yöntemiyle Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan’ın açıklamaları şu şekilde;

“Ticaret ve sağlık alanının yanı sıra ekonomik alanda da ciddi bir mücadele veriliyor. Bu anlamda ortak dayanışmayı sürdürerek söz konusu süreci en az kayıpla atlatacağımıza inanmaktayım. Bilindiği üzere yurt dışındaki müteahhitlik hizmetleri, global ekonomik süreçlerden hızlıca etkileniyor. Haliyle küresel ekonomide devam eden durgunluğun yanı sıra güvensizlik de söz konusu. Müteahhitlerimizin üstlendiği proje bölgelerinde de birtakım siyasi gerginlikle yaşanıyor. Ayrıca enerji fiyatlarındaki dalgalanmalar da süreci etkileyebiliyor. Covid-19 salgını sebebiyle küresel ekonomi son 100 senenin en zor sürecini yaşıyor. Nisan ayında IMF’nin açıkladığı raporda da küresel anlamda ekonominin yüzde 3 oranında daralacağı düşünülüyor.”

“Bu salgın döneminde pek çok ülkede yeni projelerin yavaşladığı biliniyor. Bugüne kadar üstlenilen projelere bakıldığında yüzde 17,2’si Afrika’da, yüzde 26,5’i Ortadoğu’da, yüzde 7’si Amerika ve Avrupa’da devam ediyor. Bu durumda ana pazarlarla ilgili tahminlere yakından bakmaya devam ediyoruz. Üstelik Dünya Ticaret Örgütü verileri de çok yüksek. Aynı zamanda tahmin aralıkları da yüksek açıklanıyor.”

“Salgın kapsamındaki kısıtlamaların devam etmesi halinde ülkelerin ekonomilerine ciddi zararlar olacağı düşünülüyor. Firma özelinde ticaret müşavirliklerimiz tarafından süreç yakından takip ediliyor. Müşavirliklerimizin görev aldığı ülkelerde ayrıca firmalarımızla bir araya gelen webinarlara da katılım sağlanıyor. Sonraki süreçte karşılaşabileceğimiz olası sorunlarda ticaret diplomasisi gerektiği şekilde sağlanacak ve sorunların çözümünde kullanılacaktır.”

“Ülkemiz ekonomisi salgın sürecinde kaynaklarını dikkatli bir şekilde kullanıyor. Bu durum tüm ülkelerin dikkat etmesi gereken bir süreç aslında. Hep beraber fedakarlıklar yaparak ülkemize yakışan milli dayanışma ruhuyla hareket ederek salgın sürecini atlatacağımıza inanmaktayım. Firmalarımızın da zaten devam eden işleri var ve ülkelere işçilerini götürmeleri talep ediliyor. Ancak dünyada seyahat kısıtlamaları var fakat buna rağmen bazı ülkelerin sürdürülen projeleri kapsamında kendi ülkelerine giriş aşamalarıyla ilgili bilgiler temin edilerek sektörlerle hızlıca paylaşılıyor.”