Temmuz 2020 Evde Bakım Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? 2020 Haziran Evde Bakım Ödemeleri Tamamlandı mı, Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Temmuz 2020 evde bakım maaşı ne zaman yatacak? Haziran evde bakım maaşı ödemeleri tamamlandı mı? Bu sorular son günlerde vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. Aile Bakanlığı tarafından ödenen evde bakım maaşı ne kadar, evde bakım aylığı hangi günlerde yatırılıyor? Merak ettiğiniz evde bakım maaşına dair detaylar haberimizin devamında…

Temmuz 2020 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Evde engelli bakım maaşları her ayın 10. gününden itibaren yatırılmaya başlanıyor. Haziran ve Mayıs aylarında da 10. günden itibaren hesaplara aktarılan evde bakım aylıklarının 10 Temmuz 2020 Cuma günü il il yatırılmaya başlanması bekleniyor. Araya hafta sonu girdiği için 13 Temmuz 2020 Pazartesi gününden itibaren de evde bakım maaşı yatırılmaya başlanabilir.

2020 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

2019 yılında evde bakım aylığı 1,384 lira olarak Bakanlık tarafından yatırılıyordu. Ancak 2020 Ocak döneminde memur maaş kat sayısına yapılan 5,49’luk zam ile beraber evde bakım aylıkları da zamlandı. Buna göre yeni yılda 1,457 TL olarak aktarılan bakım aylıklarının, memur maaş kat sayısına göre güncellendiği biliniyor. Yani memurlara yapılacak zamlarla beraber bu maaşın da artacağı unutulmamalı.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evde bakım aylığı ödemeleri e-Devlet üzerinden anında sorgulanabiliyor. TC kimlik numaranızın yanı sıra e-Devlet şifreniz ile beraber portala giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘engelli evde bakım’ yazmanız ve karşınıza çıkan ilk sayfaya tıklamanız yeterli. Ayrıca evde bakım maaşı sorgulama sayfası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinde yer alıyor.

E-DEVLET EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

SMS ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Vatandaşlar SMS ile evde bakım maaşı sorgulama yapabiliyor. Ancak bu sorgulama 1 SMS ücreti dahilinde ücretlendirilirken sadece bu maaşı Ziraat Katılım Bankasından alanlar işlemden yararlanabilir. SMS ile evde bakım maaşı sorgulamak için yapmanız gerek tek şey, büyük harflerle BAKIYE yazmak ve 4747’ye mesajı göndermek.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

İkamet edilen ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl – İlçe Müdürlüklerine yapılan evde bakım parası başvurusunda birtakım kriterlere dikkat ediliyor. İhtiyaç sahibi vatandaşın ağır engelli olduğuna dair raporun alınması ve bakıma muhtaçlık kriterlerinin sağlanması şarttır. Buna ek olarak gelir kriterinin de uygun olması gerekiyor. Son olarak ağır engelli vatandaşın 2 adet vesikalık fotoğrafı ve ikametgah belgesi ile bakıcının da TC kimlik fotokopisi, başvuru sırasında sunuluyor.

Haziran 2020 Evde Bakım Ödemeleri Tamamlandı mı?

Haziran 2020 döneminde toplam 34 ilde bakım maaşı yatırıldı. Buna göre Haziran 2020 evde bakım parası yatırılan iller; Düzce, Konya, Sivas, Balıkesir, Bursa, Adana, Kayseri, Bilecik, Şanlıurfa, Isparta, İzmir, Ankara, İstanbul, Manisa, Uşak, Zonguldak, Denizli, Osmaniye, Sakarya, Karabük, Diyarbakır, Çanakkale, Giresun, Antalya, Ordu, Adıyaman, Samsun, Aksaray, Afyon, Bolu, Edirne, Hatay, Tokat ve Kırklareli.