Temmuz 2020 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak? Evde Bakım Aylığı Nasıl Sorgulanır?

Temmuz evde bakım maaşı yatan iller listesi ne zaman açıklanır, evde bakım parası ne zaman yatacak gibi soruların yanıtları arayan vatandaşlar için ekonomikredi.com olarak tüm detayları paylaşmaya devam ediyoruz.

Evde bakım maaşı, Aile Bakanlığı tarafından evde bakıma muhtaç engelli vatandaşlarımız için sunulan bir destektir. 2019 yılında 1,384 lira olan evde bakım aylığı, memur maaş kat sayısının 2020 Ocak ayında 5,49 artması nedeniyle 1,457 liraya yükselmişti. Ayrıca Temmuz 2020 döneminde memurlara yapılacak zam ile beraber evde bakım maaşı da güncellenecek. Yeni evde bakım maaşı en düşük 1,520 liraya kadar çıkabilecek. Bu rakam, Haziran 2020 enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla beraber netleşmiş olacak.

Temmuz 2020 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Her ayın 10. günü itibariyle il il yatırılan evde bakım aylıkları muhtemelen 10 Temmuz 2020 Cuma itibariyle hesaplara gönderilmeye başlanacak. Sitemizden il il evde bakım aylığı listesini takip edebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı sorgulamak isteyenler e-Devlet üzerinden ücretsiz işlem yapabiliyor. Bu süreçte TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle portala giriş yaptıktan sonra arama bölümüne gelerek ‘engelli evde bakım ödeme’ yazarak ilgili sayfaya anında ulaşabilirsiniz.

Vatandaşlar ayrıca SMS ile evde bakım sorgulama yapabiliyor. Ancak SMS ile evde bakım aylığı sorgulama sadece bu maaşı Ziraat Katılım Bankasından alanlar tarafından gerçekleştiriliyor. BAKIYE yazıp 4747’ye mesaj atarak 1 SMS ücreti dahilinde sorgulamayı tamamlayabilirsiniz.