Temettü Yatırımı Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Temettü Yatırımı Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Uzun yıllardır en kazançlı yatırım çeşitlerinden biri olan temettü yatırımı borsada işlem yapacak riski alabilenler için uzun vadeli en kazançlı yatırım araçlarından birisidir. Temettü yatırımı ile paranız uzun vadede katlanarak büyür ve iyi miktarda kazançlar elde edersiniz. Peki Temettü nedir? Temettü Yatırımı Nasıl Yapılır ? En Çok Temettü veren hisse senetleri hangileridir?

Temettü Nedir?

Temettü, borsada işlem gören veya görmeyen her şirketin senede bir veya iki defa yatırdığı kar payı ödemesidir. Bir şirkete yatırım yapıp ortak olduğunuzda zararlarına da karına da ortak olursunuz, dolayısıyla şirketin yıllık elde ettiği kardan pay alma hakkınız bulunmaktadır. Borsa’da bir şirkete yatırım yapıldığında temettü oranına çok dikkat edilir. Fazla veye az temettü vermesi yatırım için doğru seçim olmayabilir. Bazı şirketler yıllık %30’lara kadar temettü dağıtabilir. Bu gibi durumlarda, şirket neredeyse tüm karını yatırımcılara dağıtır ve şirket uzun vadede büyüyemez. Bu nedenle yüksek temettü dağıtan şirketlere yatırım yapmalı veya çok az yatırım yapmalıyız.

İdeal Temettü Oranı Nedir ?

İdeal temettü oranı diye bir şey olmasa da şirketin karlılığı ve yatırım için ayırdığı tutar ideal temettü için önemli bir ölçüt olabilir. Net bir şey söylemesek de yıllık bazda yüzde 5 ile yüzde 10 arası dağıtılan temettü ideal bir oran olabilir.

Temettüler Nasıl Dağıtılır ?

Şirketler, temettüleri nakit para veya hisse olarak dağıtabilir. Örnek vermek gerekirse 100 bin liralık bir yatırımınızın olduğu şirket, yıllık yüzde 10 temettü dağıtıyor olsun ve temettüyü nakit olarak versin. Bu durumda şirket temettü zamanı hesaplara stopaj kesildikten sonra 8,500 TL ödeme yapar. Ödemelerden sonra hisseler dağıtılan oran kadar düşer. Yani yüzde 10 temettü dağıtıldı ise hisse de yüzde 10 düşer ve karda olmazsınız hatta zarara girersiniz. Ancak durum sandığınız gibi değildir. Temettü dağıtımından sonra hisse düşmüş ve sizin bakiyeniz değişmemiştir. Hesabınızda hala 100 bin TL vardır. Hisse senedi temettü düşüşlerinden çok etkilenmez. Temettü yatırımcıları ödenen temettülerle hisse alacağı için, hisse senedi çok kısa sürede eski seviyesine geri gelecektir.

En Çok Temettü Veren Hisseler

Borsa İstanbul’da bu yıl en çok temettü veren şirketleri değerlendirmek gerekirse karışık olarak bir liste yaptığımızda aşağıdaki sonuç çıkmaktadır.

3- EREGL
Borsa İstanbul’da halka arz edilen Ereğli Demir Çelik Fabrikaları veya Erdemir, yıllık yüzde 16-17 oranında temettü ödemektedir. 100 bin TL’lik bir yatırımınızla temettü döneminde vergi hariç 16-17 bin TL kazanabilirsiniz.

2-TUPRS
Yıllık yüzde 11 temettü ödemektedir. Temettü ödemeleri Mart veya Nisan aylarında yapılmaktadır. En yakın temettü ödemesi 3 ay sonra yapılacaktır. BIST 30’da yer alan şirket Petrokimya ürünleri ile uğraşmaktadır. Kocaeli’de merkezi ve fabrikaları bulunmaktadır.

1- ADANA
Adana’da çimento üzerine kurulmuş bir şirkettir. Yıllık yüzde 20-25 arası temettü ödemesi yapmaktadır. Temettü ödemeleri şirketin karına göre belirlendiği için oran konusunda bir garanti yoktur, hatta temettü ödeyeceğinin de bir garantisi yoktur. Temettü ödemelerini Ağustos ayında yapmaktadır.