Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Onaylanmayan Vatandaşlar için Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankasından Açıklama Geldi!

1 Nisan 2020 itibariyle 3 kamu bankasının başlattığı temel ihtiyaç kredisi onaylanmayan vatandaşlar için son dakika açıklaması geldi. Kredim neden onaylanmadı, temel ihtiyaç kredisi onaylanmadı, temel ihtiyaç kredim ne zaman onaylanır gibi sorulara yanıt bulmak isteyen vatandaşlar için özel bir haber hazırladık. Temel ihtiyaç kredisi başvurusu onaylanmayan vatandaşlar haberimizin devamında neden krediye olumsuz yanıt aldıklarını öğrenebilir.

Temel İhtiyaç Kredisinin Onaylanmama Sebepleri Açıklandı

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankasından gelen bu önemli açıklamada temel ihtiyaç kredisinin onaylanmamasına dair bilgilere yer verildi. Açıklamada açık takip borcu olanların yanı sıra senet ve çek borcu olan vatandaşların bu krediden yararlanamayacağı belirtildi. Öte yandan diğer düzenlemeler ve hukuki anlamdaki kısıtlar sebebiyle yasal takipte olan tüketicilere temel ihtiyaç kredisi verilemeyeceği aktarılırken başvuruların bir kısmıyla ilgili çözüm arayışında olunduğu paylaşıldı.

Bankaların yaptığı açıklamada ayrıca hane halkı aylık geliri 5 bin TL üzerinde olanların yanı sıra eşlerden sadece birine kredi başvurma hakkı tanındığı anımsatıldı. Burs alan öğrenciler, devletten daha önce ya da an itibariyle destek alanlar ve kredi başvuruları henüz olumlu sonuçlandırılmayan tüketicilere de SMS ile bilgi sunulduğu paylaşıldı.

Bilindiği üzere 3 kamu bankası 0,49 faiz oranıyla 10 bin TL’ye kadar kredi hizmeti sunmuş ve 6 ay ertelemeli olarak kredi kampanyası başlatmıştı. Bugüne kadar 4 milyondan fazla vatandaşın başvurduğu temel ihtiyaç kredisine başvurular da devam ediyor.