Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Koronavirüsün ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla 3 kamu bankası tarafından başlatılan düşük faizli ihtiyaç kredisi sonuçları açıklanmaya başlandı. Ancak bazı vatandaşlara henüz bilgilendirme SMS’i gönderilmedi. Peki temel ihtiyaç kredisi başvuru sonucuna ulaşamayanlar hangi yöntemlere başvuracak?

Geçtiğimiz hafta Hazine Bakanı Berat Albayrak, kredi ödemelerinin kısa sürede başlayacağını dile getirmişti. Bununla beraber 1 Nisan 2020 tarihinde başlayan başvurular 10 bin TL’ye kadar yapılmaya başlanmıştı. İlk 6 ay geri ödemesiz toplamda 36 ay vadeli ve 0.49 faizle sunulan bu krediyle ilgili başvuruların devam ettiği biliniyor.

Temel İhtiyaç Kredisi Nasıl Sorgulanır?

Yaklaşık 4.5 milyon vatandaşın başvurduğu temel ihtiyaç kredisi Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından sunuluyor. Başvuruların yapılmasıyla beraber geçen hafta itibariyle pek çok vatandaşa kredi sonuçları aktarılmaya başlandı. KGF destekli olarak aylık hane halkı geliri 5 bin TL’den az olan vatandaşlara sunulan bu krediyle ilgili yoğun talep olması nedeniyle birtakım gecikmeler de yaşanmıştı.

Ancak süreci başarılı bir şekilde yöneten kamu bankaları, onaylanan krediler için vatandaşlara kısa mesaj göndermeye başladı. Kredi sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşlar ilk olarak bankaların çağrı merkezlerini arayabilir. Alternatif olarak var olan banka hesap bilgileriyle online ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yaparak kredinin hangi aşamada olduğu görüntülenebilir.

Önümüzdeki günlerde başvuruda bulunan tüm vatandaşlara olumlu ya da olumsuz bilgilendirmeler yapılacak. Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankasının başlattığı temel ihtiyaç kredisi kampanyası yüzde 0.49 gibi çok düşük bir faizle sunulduğu için başvuruda bulunan kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.