Temel İhtiyaç Kredileri Ne Zaman Ödenmeye Başlanacak?

1 Nisan 2020 itibariyle 3 kamu bankasının düşük faiz oranıyla sunduğu temel ihtiyaç kredisiyle ilgili başvurular devam ediyor. Yine bu süreçte başvuruları değerlendirilmeye başlanan binlerce tüketici, cep telefonlarına gelen onay mesajından sonra kredilerini ATM üzerinden çekebiliyor. Ya da bağlı olunan banka hesabına yatırılan krediyi online olarak kullanmaya başlayabiliyor.

Temel İhtiyaç Kredisi Hesaplara Yatırıldı mı?

Temel ihtiyaç kredisi kapsamında Ziraat, Vakıfbank ve Halk Bankasının başlattığı uygulamada yüzde 0,49 faiz oranıyla 10 bin TL’ye kadar kredi veriliyor. Üstelik bu kredinin ilk 6 ay geri ödemesi bulunmazken toplamda 36 ay vade imkanı sunuluyor. Krediden yararlanmak için tek şart, aylık hane halkı gelirinin 5 bin TL’den düşük olması.

Geçen hafta Bakan Albayrak’ın açıklamalarına göre kredi ödemeleri başlayacaktı. Bankalar da 10 Nisan 2020 itibariyle kredi almaya hak kazanan vatandaşları bilgilendirerek süreci yönetmeye başladı. Yani temel ihtiyaç kredisine başvuranlar için onay bilgileri gönderilmekle beraber nakit olarak ATM’den işlemler yapılabiliyor.

Temel İhtiyaç Kredisinde Geri Ödeme Süreci

Geri ödeme sürecinde ilk 6 ay taksitlendirme olmayacak. 5 bin TL kredi çeken vatandaşlar aylık 188 TL, 7.500 TL kredi alan vatandaşlar aylık 282 TL, 10 bin TL kredi çıkanlar ise aylık 376 TL ödeme yapacak.

Öte yandan kredi başvurularının ne zaman sonlanacağına dair bilgiler de merak ediliyor. Bankala bu konuyla ilgili henüz bir duyuru yayımlamadı. Yani temel ihtiyaç kredisi başvuruları devam ediyor. Güncel gelişmeleri ekonomikredi.com olarak paylaşmayı sürdürüyoruz.