TBB’den Kredi Yapılandırma Haberi Bekleyen Vatandaşlara Üzücü Haber Geldi!

Daha önce yüksek faiz oranıyla kredi çeken vatandaşlar konut ve ihtiyaç kredisinde yapılandırma duyurusu bekliyordu. Devlet bankalarından beklenen bu duyuruyla ilgili bugün Türkiye Bankalar Birliği bir açıklama yaptı ve kredi yapılandırma ne zaman olacak sorusunun yanıtlarına ulaşılmış oldu. Peki, TBB açıklamasında ne dedi? Kredi yapılandırması olmayacak mı?

Geçtiğimiz günlerde banka kredisi yapılandırma konusunda birtakım açıklamalar yağan Dr. Serkan Ağar, kredi yapılandırma yapmayan bankaların ödenen fazla faizi iade etmek zorunda olduğunu dile getirmişti. Uzun süredir vatandaşlar konut kredisi yapılandırma, ihtiyaç kredisi yapılandırma haberi beklerken TBB tarafından yapılan açıklamada, vatandaşların boş yere mahkemelere başvuruda bulunmaması gerektiği belirtildi. Ayrıca vekalet ve masraf ücretlerinin de bu başvurular sonucunda vatandaşlar tarafından ödenebileceği aktarıldı. Bu süreçte Türkiye Bankalar Birliği, bankaların yapılandırma zorunluluğunun olmadığını dile getirdi.

En son 2019 yılında 0,99 faiz oranıyla yapılandırma yapan Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank bu yapılandırmayı ihtiyaç kredisi için vermişti. Konut kredisinde ise yine gündeme sık sık gelen yapılandırma taleplerine 3 kamu bankası olumsuz yanıt vermişti.

Günümüzde 0,64 faizle 3 kamu bankasından sıfır faizli, 0,74 faizle ikinci el konut kredisi alınabiliyor. Ancak bu kredilere sadece kredi puanı yüksek olan vatandaşlar başvurabiliyor.