Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt Kredisi Hesaplama

Herkesin hayal ettiği ve sahip olmak istediği bir taşıt vardır. Bu surattan lüzumlu birikim yapılsa dahi çoğalan taşıt maliyetleri ve günlük hayatın gün geçtikçe pahalı olmaya başlaması reeli insanları almak istedikleri taşıtlardan uzaklaştırmaktadır. Fakat günümüzde neredeyse tam bankalar taşıt kredisi fırsatı sunmaktadır. Özellikle bankaları bazı yarıyıllarda yaptığı taşıt kredisi kampanyaları insanların düşük faizlerle araba almasına imkân tanır. Bu düzeyde taşıt kredisi kullanmak için en uygun kredi önerisini sunan bankayı araştırmanız gerekir. Sizlere yazımızda taşıt kredisi hesaplama ve taşıt kredisi kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi sunacağız.

Kullanacağınız taşıt kredisini hesaplamak için dikkat faktörüz gereken bazı mevzular vardır. Taşıt kredisi kullanmak isteyenlerin büyük bir çoğunluğu kredi hesabını yaptığı sırada yalnızca bankaların alıcılarından arz ettikleri faizleri baz alıyor. Hatta bu düzeyde taşıt kredisini, ihtiyaç kredisini ve konut kredisini aynı alanda araştıran bireyler dahi olabiliyor. Fakat taşıt kredisi kapsamında bankaların alıcılarına sundukları kredilerde bazı mahsul hizmetleri ve değişiklikler olabiliyor. Bu mahsul hizmetleri ve değişiklikler arasında ayrı hesaplama yapılarak sizin için en uygun olan krediyi seçmeniz gerekir.

Taşıt Kredisi Verirken Bankalar Nasıl Bir Yol İzler ?

Taşıt kredisi hesaplaması yaparken sizlere dikkat faktörüz gereken bazı vaziyetler olduğunu belirtmiştik. İlk olarak kullanacağınız kredinin faiz oranları öbür kredi cinslerine göre daha düşük olabilir. Kredinizi kaç taksitte başka bir deyişle kaç vadede ödeyeceğinizi baz almalısınız. Bu mevzuda bankalar birbirinden yüksek vade oranı sunabilirler. Banka, alacağınız taşıya KASKO yaptırmayı gerekli kılabilir. Alacağınız taşıt 0 kilometre bir taşıt olmasına veya kullanılmış bir taşıt olmasına karşı bankaların size sunacağı kredi faiz oranında metamorfozlar olabilir. Genellikle 0 KİLOMETRE taşıt alacağınız zaman bankalar sizlere daha düşük faizli ve daha uzun vadeli kredi kullanma olanağı sunacaktır. Bankalar sizin almak istediğiniz ikinci el için almayı düşündüğünüz taşıta yaş hududu koyabilir. Bankalar çok büyük olasılık sizin yaşınıza göre ve güvencenize göre değişik faiz oranı uygulayacaktır. Taşıt kredisi kullanıldığı zaman bankalar maksimum 48 aya kadar vade alternatifi sunmaktadır. aldığınız taşıtda tek hak sahibi olarak siz görünmeyeceksiniz. Taşıtınıza rehinli ibaresi konulacak.

Bu bilgiler bankalar arasında değişiklikler gösterebilir. Fakat neredeyse tam bankalar için bu vaziyetler geçerlidir. Belirtilmiş olan bu bilgiler çerçevesinde ise bankalar kendi inisiyatiflerini kullanıp bazı farklılık yapma hakkını elinde bulundurur. Bu hak bankalara Bankacılık Tertip Etme ve Sorgulama Müesseseyi Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu tarafından verilmiştir. Taşıt kredisi kullanacağınız zaman usunuzda bulunan tam sualleri kredi müracaatı yaptığınız sırada banka vazifelisine sorma hakkına sahipsiniz. Kredi müracaatı yapacağınız sırada kesinlikle imza atacağınız evrakları okumanız gerekir. Bu sizin kredi sürükledikten sonra mağdur olmanızı engelleyecektir.

[ilgiliMakale icerik_id=”1072″]

Taşıt Kredisi Hesaplama Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Taşıt kredisi kullanmaya karar verdiniz fakat hangi bankadan kullanacağınıza henüz karar vermediyseniz ilk olarak bankaların sizlere sunduğu mahsuller için ne kadar gider aldığına ve bu mahsuller için ne kadar faiz oranı istediğine dikkat edebilirsiniz. Aynı zamanda taşıt kredisi kullandığınız sırada dosya giderleri, sıhhat sigortası fiyatı,  KASKO ve öbür tüm giderler için ne kadar tüketme yapacağınıza dikkat faktörüz gerekir. Bazı bankalar tüm bu giderleri kredinizin içinde hesaplayacaktır. Bu vaziyette ödemeniz gereken meblağda çoğalış görülecektir. Bu surattan taşıt kredisi kullandığınız sırada yalnızca faiz oranlarına değil sizden alınan giderlere de bakmanız gerekir.

Taşıt Kredisi Faiz Oranını Ne Tanımlar ?

Taşıt kredisi kullanacağınız zaman her bankanın size sunduğu faiz oranı değişik olacaktır. Hatta bankalar genellikle her alıcısına değişik faiz oranları sunar. Ödemeleri kumpaslı yapan bireyler ve operasyonlarını genellikle bankalar üzerinden yapan bireyler bu mevzuda bir adım öndedir. Bankalar bu bireylere olabildiğince düşük faizli kredi kullanma olanağı sunar. Bankalar özellikle uzun müddettir alıcısı olan bireyleri başka bankalara kaptırmamak ismine uygun faiz oranlı ve gidersiz kredi olanağı sunmaktadır. Bu surattan taşıt kredisi kullanacağınız zaman ilk olarak alıcısı olduğunuz bankadan maliyet alabilirsiniz. Bankalar genellikle alıcılarına daha düşük faizli kredi sunar.

Ne kadar ilk alıcısı olduğunuz bankadan maliyet almanızı önersek de uygun biçimde taşıt kredisi kullanmak istiyorsanız öbür bankalardan da maliyet alabilirsiniz. Bazı bankalar yarıyıl yarıyıl yaptıkları kampanyalarla uzun vadeli taşıt kredilerinde oldukça düşük ölçüde faiz oranı sunabiliyor.

Kredi Anekdotu Taşıt Kredisinde Ehemmiyetli Mi ?

Kredi anekdotu bankalarda yapacağınız tam harekâtlarda ehemmiyetlidir. Bankalar genellikle kredi anekdotu yüksek olan şahıslarda bir ödeme güçlüğü olmayacağını bildiği için bu bireylere kredi kullandırırken düşük faiz oranları sunar. Aynı zamanda kredi anekdotunuz çok düşükse bankalar ne kadar alacağınız otomobili güvence olarak görecek olsa da size taşıt kredisi vermeyebilir. Bankalar özellikle daha evvel karalisteye girmiş bireylere taşıt kredisi gibi yüksek tutar kapsayan krediler vermemektedir. Bu vaziyette kredi anekdotu yüksek olan bir kefil göstererek kredi kullanabilirsiniz. Bankalar yalnızca taşıt kredilerinde değil konut kredilerinde ve ihtiyaç kredilerinde de bireylerin kredi anekdotunu hakimiyet etmektedir.