Taşıt Kredileri Düştü! Galericilerin Yüzü Güldü!

Kamu’ya bağlı 3 bankanın Taşıt kredisi faizlerinin 0.82’ye düşürmesi ile birlikte galericilerin yüzü güldü. Galerici Ahmet Yurtlu, “Sektörümüze can suyu olacak” iadelerinde  bulundu.
Pandemi süreci sonrasında ikinci el taşıt piyasasının son durumunu değerlendiren Galerici Ahmet Yurtlu, “3 kamu bankasının 7 yaşa kadar 0.82 faiz oranıyla vade ve 6 ay geri ödemesiz planlanan bu faiz indirimi sektörel olarak bizi ve müşterilerimizi çok ciddi derecede rahatlattı. Vatandaşlarımız korona virüsten dolayı biraz daha harcamalarını düzenli yapmaya çalışıyorlardı ama bu kredinin faiz oranının düşmesi ciddi derecede piyasaya can suyu oldu. Bu bizim içinde piyasayı hareketlendiren bir durum. 0 kilometreli araçlarda da yerli üretim şartıyla 0.49 faiz oranı gündeme geldi. Bu da hükümetin piyasayı canlandırmak için yaptığı ciddi bir çalışma oldu. Laf olsun diye çıkmış bir proje olmadı. Covid-19 salgını otomotiv sektörünü önemli ölçüde etkiledi. En çok etkilenen sektörlerden biri olduğumuz için üretim durunca arz talep de ciddi derecede değişti. Şimdi talep artınca daha önce satılan araçların talepleri bile gecikti. Bundan dolayı piyasaya 0 araç girmeyince ikinci el değerleri ciddi derecede arttı. Pandemi sürecinde olmamıza rağmen fiyatlar en az yüzde 10 artış göstermişti. Faiz oranlarının düşürülmesi de bu olumsuz gelişmeyi ters yönde etkiledi. Bizim için sektörde faiz oranları ne kadar düşürülürse piyasa o kadar hareketlenecek. Çünkü insanlar alım gücünü güçlendirecek ve işleri kolaylaşacak bir durum olacak” açıklamasında bulundu.

“Doktorlar bile araç ticareti yapıyor”

Galerici Ahmet Yurt yapmış olduğu açıklamada, ikinci el araç fiyatlarının yüksek olmasının sebebinine dair bazı açıklamalarda bulundu. İkinci el piyayasında yaşanan sorunların, önüne gelen herkesin araç ticareti yapmasından  kaynaklandığını söyleyen Yurtlu, bunun için bir düzenleme yapılması gerektiğini belirterek, “Araç fiyatlarında ki artışın temel sebeplerinden biri de, bu işin çok revaçta olduğu için satıcıların çok çeşitli yelpazelerden olması oldu. Geçen sene maliye kayıtlarına bakıldığında 8 milyon araç satılmış. Bu satılan 8 milyon aracın 1.5 milyonunu bayiler ve Türkiye’de oto alım satımla ilgilenen resmi firmalar yapmış. 1.5 milyonunu da tüketici kendi şahsi arabasını bir şekilde ilana koyarak kendisi satmış. Kalan 5 milyonu da illegal olarak bu işin ticaretini yapan şahıslar satmış. Bunun için de doktorlar bile var. Piyasada araç fiyatlarını artıran sebeplerin en büyüğü de bu oldu. Bu konuda duyarlı davranılması, haksız kazancın önüne geçilmesi ve bu işi yapanların resmi olarak kurumsal bir şekilde yapmalarını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: İHA