Sosyal Yardım Parası Sorgulama Nereden Yapılıyor?

1000 TL olarak verilen sosyal yardım için başvuru yapan vatandaşlar, sorgulama sürecinin nasıl tamamlandığını merak ediyor. Öncelikle sosyal yardım olarak verilen 1000 TL’lik destek daha önceleri PTT üzerinden alınabiliyordu. Ancak koronavirüs tedbirleri kapsamında bu destek ihtiyaç sahiplerinin ev adresine doğrudan götürülecek. Peki e-Devlet sosyal yardım sorgulama nasıl yapılıyor? İşte merak edilen soruların yanıtları.

Sosyal Yardım Parası Sorgulama

Sosyal yardım parası sorgulamak için TC kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlete giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra arama kısmına gelerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına ulaşabilir ve buradan ‘sosyal yardım bilgileri sorgulama’ linkine tıklayabilirsiniz.

Kimler Sosyal Yardım Alabiliyor?

Devletten sosyal destek alan yaklaşık 2 milyon vatandaşı yakından ilgilendiren sosyal yardım parası, belirli kriterlere uyum sağlayanlara veriliyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada düzenli merkezi sosyal yardım alanlar için de 1000 TL sosyal yardım parasının ödeneceği aktarıldı.

Daha önce engelli yakını aylığı, evde bakım aylığı, silikozis aylığı, eşi vefat eden kadınlar için verilen aylık, şartlı sağlık yardımı, şartlı eğitim yardımı, çoklu doğum yardımı ve muhtaç asker çocuğu yardımı alanların da 1000 TL sosyal yardım parası alacağı açıklandı.

2 Mart 2020 itibariyle koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan PTT mahalle şubeleri, yoğunluğun artmaması adına ödemelerin evlere yapılacağını duyurmuştu. Ayrıca PTT kartı olan vatandaşlar herhangi bir komisyon ödemeden kamu bankalarının ATM’lerinden 1000 TL sosyal yardım parasını çekebiliyor.