Son Dakika: Yeni Varlık Yönetim Şirketi Kurulacak!

Türkiye Bankalar Birliği fizibilite raporu hazırlattı. Danışmanlık şirketi olan Ernst&Young’a hazırlatılan raporda bankaların ortaklaşa kuracakları bir şirkete sorunlu olan kredilerini geçirebilmesi adına bilgiler yer aldı. Ayrıca refinansman ve yeniden yapılandırma süreci de bu kapsamda başlatılmış olacak. Sonuç olarak bankacılık sektörünün kalitesini iyileştirecek olan bu uygulama, tahsil kabiliyeti düşen varlıkların verimli bir şekilde yönetilmesini sağlayacak.

Kredilerin rehabilitasyonu aynı zamanda ekonomiyi rahatlatacak. Bankalar alacaklarını bilançodan çıkarabilirken yeni Varlık Yönetim Şirketi, sermaye yeterlilik rasyosuna katkıda bulunabilecek.

Kredi Hacmi Büyüyor

Bankacılık sektöründe kredi hacmi 2018 yılında yüzde 14 oranında büyüdü. 2019 yılında ise yüzde 11 büyüme gerçekleşti. Ayrıca donuk kredi hacmi de yüzde 50’nin üzerine çıktı. 2018 yılında yaşanan kur krizinin ardından kurumsal ve ticari kredilerde bankaların donuk alacakları da yükselmiş oldu.

Bu nedenle bankalar donuk kredileri tekrar yapılandırma yöntemiyle beraber iyileştirme yoluna gidebilecek. Fakat bir firmanın kredisinde birden fazla banka söz sahibiyse yapılandırma süreci başarıyla tamamlanamıyor.

Yeni Varlık Yönetim Şirketinin Amaçları

Sektörde yer alan bankaların katılımıyla kurulması planlanan Varlık Yönetim Şirketinin amacı, donuk alacakların tahsilatını sağlamak. Borçlu vatandaşlar bu sayede daha uzun vadede ve düşük faizle borçlarını kapatabilecek. Ayrıca kredi skoru düşük olan borçlular, borçlarını ödedikten sonra banka sicilini de düzeltmiş olaca.