Son Dakika: Türkiye’de Koronavirüs Sebebiyle Kapatılan AVM’leri Açılış Tarihi Açıklandı!

Türkiye’de ciddi rakamlara ulaşan AVM’lerdeki istihdam sayısı ne yazık ki koronavirüs salgını nedeniyle düştü. Alışveriş merkezleri pandemi sebebiyle kapatılırken buradaki esnaflar da zor duruma düşerek kira ödemelerini ertelemişti. Üstelik çalışanların neredeyse tamamı ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalmıştı. Konuya değinen ve son dakika açıklaması gerçekleştiren Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, alıveriş merkezlerinin ne zaman açılacağına dair bilgiler verdi.

Alışveriş Merkezleri Ne Zaman Açılacak?

Başkan Altaş’ın yaptığı açıklama şu şekilde, “Yurt dışından örneklerle karşılaşıyoruz. Pek çok ülke kontrollü bir şekilde 8 ile 15 Mayıs arasında AVM’leri açmaya başlamak için plan yapıyor. Almanya, İspanya ve İtalya gibi ülkelerde de kademeli olarak alışveriş merkezleri açılmaya başlandı. Buradaki asıl amaç elbette gelir beklemek değildir. Hayatın yavaş bir şekilde normale dönmesini sağlamaktır. AVM’ler açılırken çocuk oyun alanları, sinema ve yemek alanları kapalı tutulacak. Fakat kurallar ile özellikle de hijyen aşamaları çok sıkı olacak. Belirli mesafeler korunacak ve maskeler de dağıtılacak. Bununla beraber AVM’lere belirli aralıklarla müşteriler alınacak. Bilim Kurulu başta olmak üzere perakendeciler ve kamu ile konuşmaya devam ediyoruz.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş’ın yaptığı bu açıklamalar ile beraber şartlara uyum sağlamak ve kademeli olmak şartıyla 8 Mayıs 2020 tarihine işaret ettiği düşünülebilir. Öte yandan AVM’lerin başlangıçta pandeminin kontrollü tutulduğu küçük il ve ilçelerde açılması bekleniyor. Salgının ilerleyen günlerdeki gidişatına göre yeni değerlendirmelerin yapılacağı ve karar alınacağı da gelen bilgiler arasında.