Son Dakika: Tüketiciler Artık Bankalardan Masraflarını Geri Alabilecek!

BDDK’nın tüketicilerin mağdur olmaması adına attığı adımlar devam ediyor. Müşterilerden fazlasıyla alınan ve masraf adı altında bankalardan istenen ücretler için harekete geçildi. Öte yandan kredi kartındaki gecikme faiz oranlarının da düşürüleceği aktarıldı. Bir diğer düzenlemede ise kredi kartlarından aidat alınmaması kararlaştırılacak.

Koronavirüs salgınının devam ettiği günümüzde vatandaşların bankalardan kaynaklı olarak mağduriyet yaşamaması adına BDDK harekete geçti. Daha önce asgari ödeme tutarını yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşmesini sağlayan BDDK, bankaların tüketicilerden tahsil ettiği ‘masraflar’ için de harekete geçerek yeni bir düzenleme getirdi. Alınan karara göre artık bankaların ‘diğer’ adı altında tüketicilerden aldığı masraflar geri iade edilecek. Bu sürecin başlaması için de vatandaşların başvuru yapması gerekecek.

Bankaların Aldığı Masraflar İade Edilecek

BDDK’nın açıklamasına göre kredi masraflarının geri alınabileceği belirtildi. Ayrıca tüketicinin şikayet etmesi ve karşılıksız olduğu tespit edilmesi halinde ücretlerin tamamının iadesine karar verilebilecek. Ayrıca emekli vatandaşlara işsizlik sigortası yapan bankaların tespit edilmesi durumunda da bankaya ceza kesilecek ve primler faizleriyle beraber vatandaşa geri ödenecek.

BDDK, ‘diğer’ adı altında bankaların tahsil ettiği tüm masrafların tüketici itirazıyla beraber iade edilebileceğini aktardı. Yani müşterilerin onaylamadığı herhangi bir işlemden komisyon adı altında kesilen ücretlerin de banka tarafından artık talep edilemeyeceği bildirildi.

Alınan kararlarla beraber azami gecikme faiz oranı da düşürüldü. Yüzde 1,55 olan gecikme faizi artık yüzde 1,30 seviyesine çekilmiş oldu. 1 Nisan 2020 itibariyle devreye alınan bu kararın yanı sıra aidatsız kredi kartı taleplerinin doğrudan bankaya başvurulması halinde alınabileceği de anımsatıldı.