Son Dakika: Su Faturalarında Erteleme Uygulaması için Meclis’e Teklif Sunuldu

AK Partinin meclise sunduğu yeni yasa teklifiyle beraber vatandaşların bir süredir talep ettiği faturaların ertelenmesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Ülkemizde devam eden koronavirüs ile ekonomik mücadele kapsamında meclise sunulan yasa teklifleri arasında konutlardaki su faturalarına 3 ay vade farkı yansıtmadan erteleme şansı tanınacak.

Su Faturaları Ne Zaman Ertelenecek?

Su faturalarının 3 ay boyunca ertelenmesine dair açıklamalarda bulunan AK Partili Mehmet Muş, yeni bir kanun teklifini meclise sunduklarını belirtti. Öte yandan açıklanan kanun teklifleri arasında su faturalarıyla ilgili erteleme yetkisinin belediyelere verildiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu, “Faaliyetleri durdurulan iş yerleri ile beraber konutlara 3 ay boyunca su faturalarının ertelenmesiyle ilgili imkan sunacağız. Burada yetkiler de belediyelerde olacak”

Yeni düzenlemeyle beraber kanun teklifinin yasalaşması halinde vatandaşların su faturaları 3 ay boyunca vade farksız olarak ertelenecek. Ayrıca faizsiz olarak ödenmeyen 3 dönemli fatura borcu taksitli olarak ödenebilecek.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle ücretsiz izne çıkarılarak gelir kaybı yaşayan ya da işten çıkarılan vatandaşlar zamanını evde geçiriyor. Bu nedenle faturaların ödenmesi noktasında yaşanan zorlukların önüne geçilmesi amacıyla vatandaşlar bir süredir su faturalarının ertelenmesini talep ediyordu. Yeni yasa teklifinin yasalaşması durumunda vade farksız olarak su faturaları 3 ay boyunca ertelenebilecek.

Konuyla ilgili yaşanan gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam ederken ülkemiz ekonomisine dair vatandaşları ilgilendiren tüm konuları da aktarmayı sürdürüyoruz.