Son Dakika: Milyonları İlgilendiren Kanun Teklifi Meclis’e Geldi! Kredi Sicil Affı Geliyor mu?

Kredi sicil affı geliyor mu? 2020 sicil affında son durum ne? Salgın döneminde devlet bankalarının yanı sıra çok sayıda özel banka düşük faizli kredi sunmaya başlamıştı. Fakat salgın döneminde olunmasına rağmen düşük faizli kredilere, kredi sicili bozuk olanlar yani kredi puanı düşük olanlar başvuramamıştı. Ayrıca bankalardan kırmızı kalem yiyen vatandaşlar da bu kredilerden yararlanamadı. Peki kredi borcuna sicil affı gelecek mi? 2020 sicil affı hakkında son dakika gelişmeleri neler? Milyonlarca vatandaşın merak ettiği bu sorunun yanıtları haberimizin devamında.

Kredi Sicil Affı için Meclis’e Teklif Sunuldu

Esnaflar başta olmak üzere banka sicili bozuk olan bireysel tüketiciler, ucuz kredi imkanlarından yararlanamıyordu. Konuyla ilgili olarak İyi Parti’nin Adana Milletvekili olan İsmail Koncuk, Meclis’e kanun teklifi verdi. Koncuk’un verdiği kanun teklifinde, kredi sicil affının çıkarılması talebi yer alıyor.

Gerek bankalara gerekse ticari kurumlara borcu olan vatandaşlar, banka sicilinden dolayı kredi alamazken aynı durum kredi kartı başvuruları için de geçerli. Yani borcunu ödemiş olan ancak bankaların kara listesinde olan vatandaşlar ucuz kredi alamazken Meclis’e verilen kanun teklifinin sonucu bekleniyor. Yapılacak olan görüşmelerde onay alınırsa kredi sicil affının yasalaşması söz konusu olacak.