Son Dakika: Mayıs Ayı İşsizlik Maaşı Ödemeleri PTT Şubelerinden Yapılmayacak!

Ülkemizde devam eden koronavirüs salgını sebebiyle işsizlik maaşı başvuruları rekor düzeyde arttı. Bununla beraber PTT şubelerinde birikme yaşanmaması açısından tedbirler alan devletin, başvuru sahiplerini de korumak amacıyla yeni düzenlemeleri devreye aldığı belirtildi. En son yapılan düzenlemede vatandaşların koronavirüsten korunması için Mayıs ayında işsizlik maaşlarının PTT’den ödenmeyeceği açıklandı.

Mayıs Ayı İşsizlik Maaşı Nasıl Alınacak?

PTT çalışanlarının iş yükünü hafifletmek ve çalışanlarla başvuru sahiplerini salgından korumak için alından tedbirler kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk önemli açıklamalar yaptı. Bakan Selçuk’un açıklamaları şu şekilde, “Virüs ile mücadele kapsamında hem çalışanlarımızı hem de vatandaşlarımızı korumak için kalabalık ortamlara girmemeleri adına aldığımız tedbirlere devam ediyoruz. Bu süreçte Nisan ayındaki işsizlik ödemeleri banka hesaplarına aktarılmıştı. Söz konusu uygulama Mayıs ayında devam edecek. Yani Mayıs ayında işsizlik maaşı için PTT şubelerine gidilmeyecek”

“Bizler bu süreçte kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Bu nedenle önlemleri artırdık. Ödenek almaya hak kazanan vatandaşlarımız ilk olarak İBAN numarasını kullanmak için alo 170’i arayabilir. Buradan bilgilendirme yapılacaktır.”

Daha önceleri PTT şubelerinden alınan işsizlik maaşı, koronavirüs tedbirleri kapsamında artık PTT hesaplarına yatırılmaya başlanmıştı. Nisan ayında devam eden uygulamanın Mayıs ayında da sürdürüleceğini söyleyen Bakan Selçuk, İBAN numarası olmayanların Alo 170 çağrı merkezini aramaları gerektiğini hatırlattı. Alternatif olarak esube.iskur.gov.tr adresinden de bilgilerin güncellenebileceğini söyleyen Bakan Selçuk, İBAN numarası olmayanların PTT hesaplarına ödemelerin aktarılmaya devam edeceğini de hatırlattı.