Son Dakika Gelişmesi: İstanbul’da Maske Takmamanın Cezası Belli Oldu!

İstanbul’da açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Daha önce maske takmamanın cezası 3,150 TL olan İstanbul’da artık bu cezada indirime gidildi.

Salgının etkilerini en aza indirmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından her gün maske kullanımına dair hatırlatmalar yapılıyor. Öte yandan ülkemizde maske takılması gereken il sayısı da yükselirken alınan karar ile yeni ceza tutarları İstanbul için belirlendi. Alınan karar sonrasında İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yeni ceza tutarı paylaşıldı.

İstanbul Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir’in başkanlığında düzenlenen toplantının ardından İstanbul’da maske takmamanın cezası 900 TL olarak açıklandı. Valiliğin yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; “İstanbul genelinde tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin başarılı bir şekilde sağlanması amacıyla maske kullanım zorunluluğuna aykırı olarak hareket edenlere uygulanacak idari para cezasının 900 TL olmasına karar verilmiştir.”

Diğer iller için henüz bir açıklama yapılmazken İstanbul dışında maske takma zorunluluğu olan illerde yasağı delen kişilere 3,150 TL idari para cezası uygulanıyor. Daha önce de birçok ilde binlerce kişiye maske takmama cezası uygulanmış ve ciddi tutarlarda ceza yaptırımları söz konusu olmuştur.