Son Dakika: Ehliyetlerle İlgili Yeni Değişiklik Kararı Resmi Gazete’de Yayınlandı!

Ehliyetler için araç kullanan herkesi ilgilendiren karar bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Alınan karara göre yabancı sürücü belgesi kullanan bireylerin ve yurt dışında ikamet eden kişilerin, ülkeye döndüğü zaman uygulanan araç kullanım şartlarının düzenlendiği kaydedildi.

Daha önceki tarihlerde Türk vatandaşı olan fakat farklı bir ülkede ikamet eden ve ayrıca yabancı ehliyet belgesine sahip olan kişilerin trafiğe çıkma noktasında birtakım sorunlar yaşadığı biliniyordu. Bu kişilerin ayrıca pek çok bürokratik işleme dahil olması gerekiyordu. Yapılan yeni güncelleme ile beraber ülkemize giriş yapan Türk vatandaşları 2 sene boyunca araç kullanmaya devam edebilecek.

180 günden fazla Türkiye’de ikamet eden bireylerin de araç kullanımı esnasında noter tarafından onaylanan Türkçe tercümeli sürücü belgesini yanlarında bulundurma şartı var. Fakat alınan yeni kararla beraber 2. yılın ardından araç kullanmaya devam edilmesi için ehliyetin değişmesi gerekiyor.

Yabancı ülke vatandaşlarının da ülkemize giriş yapması sebebiyle 6 ay süreyle yeni düzenlemeye göre araç kullanması sağlanacak. 6. aydan sonra yabancı vatandaşlar, ülkemiz şartlarına göre düzenlenmiş olan sürücü belgelerine sahip olma şartıyla araç kullanmaya devam edebilecek.