Son Dakika: Dolar Artık 7 TL’nin Üzerinde! Dolar Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek mi?

Son 1 haftadır 7 TL sınırında işlem gören dolar, bugün itibariyle 7 TL’den işlem görmeye başladı. Beklenen yukarı yönlü ivme gerçekleşirken dolar fiyatlarının ne durumda devam edeceği merak konusu. Piyasalar bugün 1 Mayıs nedeniyle kapalı olsa da dolardaki yükseliş durdurulamadı. Üstelik piyasalarda şok etkisine neden olan doların yükselişiyle ilgili analistlerden yeni açıklamalar bekleniyor.

Dolar 7 TL Oldu!

Piyasalardaki baskı, koronavirüs salgını ve diğer faktörlerden ötürü uzun bir süredir dolar 7 TL sınırında işlem görüyordu. Ancak 1 Mayıs 2020 tarihi itibariyle dolar 7,03 TL’den işlem görmeye başladı. Doların tam tersi olarak altın rakamlarında da düşüş devam ediyor. Yüzde 0,16 oranında değer kaybeden altın rakamlarına göre dolar yüzde 0,70 değer kazandı. Elbette dolar ve altın karşılaştırması yapan yatırımcılar hangi aracın daha mantıklı olduğuyla dair uzmanların paylaşacağı yorumları bekliyor.

Merkez Bankasından Döviz Kuru Açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, döviz kuruyla ilgili bir değerlendirmede bulundu. Merkez Bankası döviz kuru rezervlerinin eksiye geçtiğine dair sorular aktarılan Uysal, dünya olarak gerçekten alışılmışın dışında bir dönemden geçildiğini söylemişti. Uysal’ın açıklamaları şu şekilde;

“Son zamanlarda gelişmekte olan ülkelere baktığımızda ciddi bir anlamda sermaye çıkışı yaşandı. Ayrıca merkez bankalarında da doğal olarak dalgalanmalar yaşanabilmektedir. Bir süre önce de belirttiğimiz üzere toplam rezerv seviyemizde herhangi bir sorun yok. Sonuç olarak kısa vadede olumsuz bir durum bulunmamaktadır.”