Son Dakika: BDDK, Bankalar için Müdahale Kararı Aldı!

BDDK Başkanı bugün son dakika açıklaması gerçekleştirerek bankaların artık kaynaklarını çok daha verimli kullanacaklarını dile getirdi. BDDK’dan yapılan açıklamada ayrıca kredi kullanımları için bazı kararlar alındığı paylaşıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bugün yaptığı toplantının ardından bankalarla ilgili önemli kararlar aldı. Kurum açıklamasında, koronavirüs salgınının ekonomiyle beraber istihdama ve üretime olumsuz etkilerini sürdürdüğü ve bu etkilerin minimum seviyeye düşürülmesi için bankaların kendi kaynaklarını verimli olarak kullanılması gerektiğini vurguladı.

BDDK’nın Aldığı Kararın Kapsamı Ne?

BDDK’nın aldığı kararlar kapsamında ilerleyen süreç için aktif rasyosu hesaplama yöntemi ile beraber bankaların yüzde 100 oranının üzerinde kalması amacıyla topladıkları mevduat miktarının bir bölümünü kredi olarak sunmaları gerekiyor. BDDK Başkanı Ali Akben de konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Alınan karar 1 Mayıs 2020 itibariyle devreye girecek. Bu karara ilişkin bankaların kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanması sağlanacak” dedi.

Koronavirüs kaynaklı olarak vatandaşların acil nakit ihtiyaçlarına yönelik geçen hafta özel bankaların yüksek maliyetle hizmet vermeye başlamaları tepki çekmişti. Bununla beraber Bakan Berat Albayrak özel bankaları takip ettiklerini ve vatandaşların taleplerine olumlu yanıt vermeleri gerektiğini aktarmıştı. Bugün ki BDDK toplantısı sonuçlarına göre de bankaların kaynaklarını doğru ve verimli olarak kullanılması gerektiğine dair ek tedbirlerin alındığı belirtildi. Alınan kararın ilerleyen günlerde vatandaşlar için nasıl bir süreç olacağı da merak ediliyor. Çünkü pek çok kişi kredi erteleme ya da kredi kart borcu erteleme gibi uygulamalardan faydalanmak için bankalarla iletişime geçmeyi sürdürüyor.