Son Dakika: AVM’lerden Ekim Ayına Kadar İndirim Kararı

Ülkemizdeki salgın nedeniyle yaklaşık 2.5 aydır kapalı olan AVM’lerden son dakika açıklaması geldi. 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle normalleşme kapsamında açılan AVM’ler, Mart – MAyıs dönemlerinde kira almamıştı.

Öte yandan AVM Yatırımcıları Derneği’nin aldığı karara göre kiralarda indirime gidilecek. Ciro üzerinden kira alanların ise uygulamada değişiklik yapmayacağı belirtildi. Alınan karara göre Haziran – Temmuz ve Ağustos aylarında sabit kiralar üzerinden yüzde 60’a varan indirim söz konusu olacak.

Pandemi sürecinde Mart 2020 kira bedelinin yarısını, Nisan ve Mayıs ayında kiraların %100’ünü almayan Carousel, bu kapsamda iş ortaklarına destek olmak amacıyla aldığı kararı açıkladı. Bu karara göre Haziran ayında yüzde 60 oranında, Temmuz’da yüzde 50, Ağustos’ta yüzde 40 ve Eylül ayında yüzde 30 oranında kira indirimi yapılacak. Carousel İcra Kurulu Üyesi olan Orhan Demir, “Haziran 2020 dönemi için belirtilen yüzde 60 oranındaki indirim oranı aslında işletme giderlerinin de talep edilmemesi sayesinde yüzde 70’e kadar çıkmış olacak.

AVM’lerden Son Dakika Kira Açıklaması

Trump AVM Nisan ve Mayıs ayında kira almadı. Temmuz ve Ağustos döneminde ise kiralarda yüzde 50 indirim yapılaca. İstinye Park ise Mayıs 2020 döneminde kira almadı. Martta alınan kira üzerinden Haziran’da yüzde 66 indirim yapacak olan İstinye Park AVM’nin yanı sıra Capitol AVM de Haziran 2020 döneminde kira almayacak. Temmuz – Ekim arasında ise kiraların yarısı talep edilecek.

Keleşoğlu Holding’ten Önemli Açıklamalar

Keleşoğlu Holding bilindiği üzere çok sayıda AVM’yi bünyesinde barındırıyor. Holdingin yönetim kurulu başkanı Mustafa Keleş, kiracılardan 3 ay boyunca kira almadıklarını belirtti ve şu ifadeleri kullandı; “Yaşam normale dönüyor. Bu süreçte hızlıca toparlanarak gerekli geri dönüşü sağlamaya devam ediyor olacağız.”