Son Dakika: Amerikan Merkez Bankası FED Faiz Kararı Açıklandı!

Amerikan Merkez Bankası FED an itibariyle merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Bankanın faizi yüzde 0,25 olarak paylaşıldı. Tüm piyasaların merakla beklediği FED faiz kararı oy birliğiyle alındıktan sonra komite tarafından duyuruldu.

ABD ekonomisinin koronavirüs salgını nedeniyle olumsuz etkilenmesinin ardından bugün yapılan Nisan ayı FED toplantısından beklenen açıklama çıktı. Federal Açık Piyasa Komitesinin yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; “FED, zorlu süreçte ABD ekonomisini desteklemek amacıyla tüm araçlarını kullanmaya devam ediyor. Devam eden sağlık krizi enflasyon, istihdam ve ekonomik aktivitelere ağır şekilde baskı yaratırken orta vadedeki ekonomik görünüm için bazı riskler yaratacak.”

FED başkanı Jerome Powell’den Önemli Açıklamalar

FED Başkan Powell, FED faiz kararının açıklanmasından sonra şu açıklamalarda bulundu; “Pandeminin yayılmasını önlemek amacıyla alınan tüm tedbirler aslında ekonominin büyük bir bölümünü artık durma noktasına getirmiştir. Ekonomide 2. çeyrekte daha önce benzeri görülmemiş bir düşüş yaşanacak. Ayrıca sağlık krizinin neden olduğu büyük kayıpların da farkındayız. Toparlanma aşaması için zemin oluşturulması, kredi akışı için de çok önemlidir. Bu kapsamda FED, kredi akışının sürmesi amacıyla güçlü adımlar atmaya devam ediyor.”

Buna göre FED toplantısından çıkan faiz kararı yüzde 0,25 olarak duyuruldu. FED’in Mart 2020 toplantısında ise faiz kararı yüzde 0 ile yüzde eksi 0,25 oranında açıklanmıştı.

FED faiz kararının açıklanmasıyla beraber şimdi tüm gözler döviz kurlarında. Dolar ve Euro’nun yarın itibariyle faiz kararına göre nasıl bir seyirde devam edeceği merakla bekleniyor.