Son Dakika: Aile Bakanı Selçuk Kısa Çalışma Ödeneğinin Yatırılacağı Tarihi Açıkladı!

İşsizlik maaşı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak sorusunun yanıtlarının arandığı bu günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir açıklama yaptı. Bakan Selçuk Haziran ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatar sorusunu yanıtlarken işsizlik maaşı hakkında da bilgiler verdi.

Haziran Dönemi Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Yatacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bugün son dakika açıklaması yaparak kısa çalışma ödeneğinin ne zaman yatacağına dair tarih verdi. Selçuk’un açıklamasında 29 Haziran 2020 itibariyle hesaplara işsizlik maaşı ile kısa çalışma ödemelerinin aktarılacağını bildirdi.

Bakan Selçuk’tan gelen yazılı açıklama şu şekilde;

“Kısa çalışma ödeneği ile işsizlik maaşı ödemeleri 29 Haziran tarihinden itibaren TC kimlik numarasının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatırmaya başlayacağız. Buna göre TC kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar 29 Haziran tarihinde, 2 olanlar 30 Haziran, 4 olanlar 1 Temmuz, 6 olanlar 2 Temmuz ve 8 olanlar da 3 Temmuz’da ödemesini almış olacak.”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, IBAN bilgisi olmayan vatandaşların yine TC kimlik numarasının son hanesine göre PTT üzerinden ödemelerini alabileceğini duyurdu.

Kimler İşsizlik Ödeneğinden Faydalanabilir?

İşsizlik ödeneğinden faydalanmak için öncelikle çalışanın kendi kusuru ve isteği dışında işsiz kalması, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi tutulmuş olması gerekiyor. Ayrıca fesihten önceki son 3 yıllık süre içinde minimum 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekiyor.

İşsizlik ödeneğine başvuru için fesih tarihinden sonraki ilk 30 gün içinde İŞKUR’a başvuru yapılması şartı bulunuyor.