Son Dakika: 35 Bin Kişinin İşten Çıkarılacağı İddia Edildi!

Koronavirüs salgını dünyadaki ekonomik dengeleri bozmaya devam ediyor. Reuters Haber Ajansına dayandırılan bilgilere göre İngiltere’nin en büyük bankası konumunda olan HSBC, daha önceki dönemde paylaştığı işten çıkarma sürecini artık başlatacağını duyurdu. HSBC CEO’su Quinn’den yapılan açıklamada, dünya genelindeki 235 bin HSBC personeline not gönderildiği ve dışarıdan personel alımlarının durdurulduğunu söyledi.

CEO Noel Quinn ayrıca işten çıkarmaları süresiz olarak durduramadıklarını ve bu durumun ne zaman gerçekleşeceğini bilmediklerini de aktardı. Ancak 35 bin personelin orta vadede işten çıkarılacağını da sözlerine ekledi

HSBC Bankası ilk süreçte maliyetlerini düşürmeyi amaçlamış ve yeni bir yapılanma sürecine girmişti. Bu süreçte işten çıkarma faaliyetlerini Mart ayında erteleyen banka, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle personellerin işten çıkarılmasının yanlış bir tutum olacağını duyurmuştu. Ancak kâr odaklı politikalar ve ekonomik tahminler nedeniyle üst düzey yöneticilerin bankanın 2020 ikinci yarısında maliyetleri nasıl azaltacaklarını düşündüğünü söyleyen CEO Noel Quinn, bu yüzden işten çıkarmaların her an başlayabileceğini dile getirdi.