Sınırda Yük Taşımacılığına Gümrük Kapıları Açıldı

Yük taşımacılığına Irak ve İran sınırında bulunan gümrük kapıları açıldı. Ticaret Bakanı Pekcan:”Tüm dünyayı etkileyen Korona virüs pandemisi sebebiyle bir süredir kapalı olan, öncelikle Habur ve Gürbulak olmak üzere İran ve Irak’a açılan gümrük kapılarımızda uluslararası yük taşımacılığı  yeniden başlamıştır” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Pekcan,”Tüm dünyayı etkileyen Korona virüs pandemisi nedeniyle bir süredir kullanıma açık olmayan Habur ve Gürbulak , İran ve Irak’a açılan gümrük kapılarımızda uluslararası yük taşımacılığına yeniden başlamıştır” dedi.
Bakan Pekcan, tüm dünyayı etkileyen Korona virüs pandemisi nedeniyle bir süredir kullanıma açık olmayan, başta Habur ve Gürbulak olmak üzere İran ve Irak’a açılan gümrük kapılarımızın uluslararası yük taşımacılığına yeniden başladığını belirterek, “Korona virüs ile mücadelede tüm dünyada bulaşın yayılım hızının düşmesi, Irak ve İran’da pandeminin etkilerinin azalmış olması sebebiyle daha önce bu ülkelere yönelik uygulanan kısıtlamalar kaldırılmıştır. Böylece, diğer gümrük kapılarımızda uygulanmakta olan sağlık ve güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle ticari araç giriş-çıkışlarına yeniden izin verilecektir. Türkiye’nin önemli ticaret ortakları olan Irak ve İran’a açılan gümrük kapılarımızın uluslararası yük taşımacılığına yeniden açılması ile birlikte, ticaretimizin aksamaması için devreye alınmış olan “temassız ticaret” uygulamasına da son verilecektir. Alınan kararın ihracatçılarımıza, nakliyecilerimize, ulaştırma sektörümüze ve tüm ticaret alanımıza hayırlı olmasını dilerim” ifadesini kullanarak açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak: İHA