Sigaraya Zam mı Geliyor? Yeni Sigara Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Edinilen son dakika bilgisine göre sigaradaki vergi tutarları artırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 0,3899 TL olan asgari maktu vergisi artık 0,4569 olacak. Bu durumda 1 paket sigaradan alınan vergi 7,79 TL’den 9,13 TL’ye çıkacak.

Sigaradan alınan vergi, satış fiyatı üzerinden tahsil ediliyor. Haliyle verginin üzerine eklenecek olan KDV’yle beraber en düşük sigara fiyatı 11,6 TL’den 13,6 TL’ye çıkacak. Yani sigaraya 2 TL zam uygulanacak.

Sigara Ne Zaman Zamlanacak?

Bazı tütün ürünlerinde ve sigarada asgari maktu özel tüketim vergisi artırıldı. Sigaradan alınan vergi bugün Cumhurbaşkanlığı kararıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüzde 17,18 oranındaki artışla asgari maktu vergi 0,3899 TL’den 0,4569 TL’ye çıkacak.

Sigaradaki asgari maktu vergisinin yanı sıra 0,4539 TL olarak maktu vergi de alınıyor. Ayrıca bu iki vergiyle beraber sigaradan KDV’de alınıyor. Perakende satış fiyatı üzerinden alınan KDV, ÖTV toplamının yüzde 15,25 ile çarpılması sonucunda elde ediliyor. Bu hesaplamaya göre en düşük fiyatla satılan sigara artık 11,6 TL’den 13,6 TL’ye yükselecek. Yapılan yeni düzenlemede 1 paket sigaranın 2 TL zamlanması bekleniyor.

Zam uygulamasının ne zaman devreye gireceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak ucuz sigaraların toplam pazarın yüzde 25’ine kadar yükselmesi, Maliye’nin 1 senede 1 milyar TL’lik vergi artışı sağlayabileceğini gösteriyor. Bu durumda 13,6 TL’nin altında satışı yapılan sigaralarda pazarlama şirketi ya da üretici, zam miktarını da cebinden karşılamış olacak.