Sıfır ve İkinci El Taşıt Fiyatları Düşecek mi? Otomotiv Piyasası Yetkililerinden Önemli Açıklamalar

Son 2 yıl incelendiğinde yüzde 44 oranında artış yaşayan araç fiyatları, günümüzde taşıt sahibi olmak isteyenleri düşündürmeye başladı. Salgından dolayı üretimler dururken arz sıkıntısı yaşanıyor. Ayrıca düşük bütçeye sahip olan vatandaşların araç sahibi olmak istemesi de ikinci el taşıt fiyatlarının artmasına sebep oldu. Haliyle araç sahibi olmak artık zorlaşsa da piyasadaki yetkililer ilerleyen dönemlerde araç fiyatlarının artmaya devam edebileceğini söylüyor.

Emre Ayyıldız’dan Önemli Açıklamalar

Türkiye’de araç sahibi olmanın artık güç olduğunu söyleyen ikinciyeni.com ve Garenta Genel Müdürü Emre Ayyıldız, şu açıklamalarda bulundu;

“Günümüzde faiz oranları düştükçe 2. el araç satın almak isteyenler için fiyatların arttığı görülüyor. Haliyle hacim artmaya devam ediyor. 2018 yılından bugüne kadar baktığımızda kurda yüzde 54 oranında yükseliş yaşandı. İkinci el ve sıfır araç fiyatları da buna bağlı olarak yüzde 44 oranında arttı. Pandemi eğer etkisini kaybederse ve 2. dalga yaşanmazsa fiyatların yüzde 7 oranında yükselebileceğini düşünüyorum. Ayrıca Mart 2020 itibariyle fiyatlar zaten zirve yaptı. Mayıs başına kadar fiyatlar düşse de bu ay yeniden yükseliş yaşandı. İyileşmenin sürmesi halinde 2. el araç pazarı 8 milyona, sıfır araç pazarı ise 550 bine yaklaşır diye düşünüyorum. Yani şu sıralar araç satın almak için en doğru zaman olduğunu söyleyebilirim.”

CEO Muhammed Ali Karakaş’tan Araç Fiyatları Değerlendirmesi

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş da araç fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Karakaş, “Panik satışlar yaşandı. Bu yüzden araç fiyatlarında yüzde 6’ya varan düşüşler yaşandı. Haliyle otomobil satın almak isteyenler bugünleri değerlendirmelidir. Haziran sonuna doğru fiyatlarda ortalama yüzde 8’e varan artışlar yaşanabilir. Öte yandan 2010 ile 2015 arası C ve B segmenti araçlara olan ilgi artıyor. MTV, servis ve yedek parça gibi konularda birçok avantaj sunan bu modeller orta vadede büyümeye açık araç pazarını oluşturuyor.”

“Sıfır km araçlarda ciddi bir arz sorunu var. Ancak 2. el araç fiyatlarında devam eden talep paylaması, fiyatların artmasına neden oluyor. Tüm markalar Mayıs döneminde üretime başladı ancak az üretim söz konusu. Ayrıca kurdaki artış da araç fiyatlarına yansıyor. Sonuç olarak 2. el araçlarda yükselen fiyatların geri gelmeyeceğini düşünüyoruz.”