Senetle Araba Nasıl Alınır ?

Senetle Araba Nasıl Alınır ?

Günümüzde araç sahibi olmak bir lüksten çıkıp ihtiyaç haline gelmiştir. Neredeyse hemen herkes artık bir araç sahibi. Ancak araç satın almak ve bir araç sahibi olmak eskiye kıyasla çok daha zor ve daha da zorlaşacak. İkinci el piyasasında yaşanan uçurum gibi fiyat gelişmeleri insanların araç sahibi olmalarını zorlaştırdı. Bazı bireyler, bankalardan kredi çekerek istedikleri araçları alabiliyorlar. Ancak herkes bankalardan kredi çekebilecek durumda değil ve insanların çoğunun kredi notları çok kötü, bu durumda pek çok tüketici mecbur bir durum olarak, senetle araç satın almayı seçiyorlar. Senetler sayesinde tüketiciler banka dışında taksitli veya vadeli araç satın alabiliyorlar.

Senetle Araba Satın Alma İşi Nasıl Oluyor ?

Senet ile araç satın almaya karar verdiğinizde öncelikle senetle araç satan bir firma bulmanız gerekiyor. Senetle araç satışı yapan yerler, sizin adınıza bankadan kredi çekiyor ve üzerine de fark koyarak bu krediyi size satıyorlar. Bu sayede sizlerde senetle araç sahibi olmuş oluyorsunuz. Senet yapılırken, tek bir taksitli veya 12-24 ay taksitli bir şekilde düzenlenebiliyor. Bunun için her bir taksit için ayrı senet imzalamanız gerekiyor. Aksi takdirde senet veren kişi verdiği borcu tek seferde geri isteme hakkına sahip oluyor.

 

Senetle Araba Satın Almanın Avantajları

Bankalardan kredi alamıyorsanız ve araç satın alabilecek peşin para da cebinizde yok ise, bu durumda yapmanız gereken en mantıklı şey elbette senetle araç satan firmalardan araç satın almaktır. Senetle araç satın aldığınız zaman tek bir seferde peşin para vermek zorunda kalmazsınız. Senet sahibi ile anlaşır ve aldığınız senedi taksitlere bölersiniz böylece ödeme güçlüğü çekmezsiniz.

Senetle Araba Satın Almanın Dezavantajları

Senetle araba satın almanın da epey dezavantajı bulunuyor. Öncelikle senetle araç satın aldığınız firma size araç sahibinin verdiği fiyatın yüzde 5 fazlasını ödetiyor. Üstelik taksit yaptırdığınızda bankanın sizden aldığı faizin ortalama yıllık yüzde 3 fazlasını alıyor. Bu da 100 bin liralık bir aracın size 4-5 yılda 200 bin liraya kadar mal olabileceği anlamına geliyor.