Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan Çok Önemli Açıklamalar!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ekonomik konjonktürün toparlanmaya başladığını ifade etti. Reel ve tüketici sektöründe güven endekslerinin yukarı yönlü hareket ettiğini dile getiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, bugün itibariyle 1000’den fazla yoğun bakım solunum cihazının ihracatının gerçekleştirildiğini de açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Kayseri Sanayi Odası İstişare ve Değerlendirme Toplantısına video konferans yöntemiyle katıldı. Toplantı süresince Bakan Varank’ın yaptığı açıklamalar şu şekilde;

“Artık 1000’in üzerinde yoğun bakım solunum cihazlarımızın ihracatını gerçekleştirdik. Salgının yayılmasını engellemek amacıyla bazı ülkelerde fabrikalar kapatıldı. Bu durumda turizm akımları ile sermaye ve ticaret oranları da daraldı. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler arasındaki ayrım da ortadan kalktı. Teknolojik ve ekonomik gücüyle övünen bazı ülkeler, koronavirüsle mücadelede çok geç kaldı ve koordineli olarak hareket edemediler. Bu yüzden salgının yayılma hızı arttı. Ülkemiz ise bu dönemde ciddi bir performans gösterdi ve başarı hikayesini yeniden yazdı. Koordineli hareket ettiğimiz için birçok çalışmayı da hayata geçirdik. Önceliğimiz bu dönemde istihdama sahip çıkmaktır. Nüfusun kırılgan kesimlerini de unutmadık. İlk olarak 1-2 ve 3. faz kapsamında uygulanan 1000 TL’lik sosyal destek programıyla 5,5 milyon haneye destek verdik. Yaşanan diğer gelişmelere de uyum sağlayarak solunum cihazlarının rekor sürede üretildiğini unutmayalım. Ülkemiz TÜBİTAK öncülüğünde ayrıca ilaç ve aşı geliştirme alanında da çalışmalara imza atmaktadır. Haliyle yenilikçi projeler hızlı bir şekilde sürdürülmektedir.